icon

Kolonoskopie v celkové narkóze. Kde mi ji dají?

avatar
jusinka
15. srp 2016

Prosim, kde mi udelaji kolonoskopii v celkove narkoze? Zaplatim si ji.. Diky 🙂

Shrnutí diskuse
Automatické shrnutí diskuse vygenerované umělou inteligencí · 13. čer 2026 · 52 příspěvků

Stručné shrnutí

  • Kolonoskopie se v Česku provádí převážně v analgosedaci; některé nemocnice nabízejí celkovou narkózu na základě doporučení gastroenterologa a předoperačního vyšetření.
  • „Oblbovačka“ (silná sedace/analgosedace) často potlačí vnímání zákroku a po zákroku zanechává pocit „jako po opici“ na několik hodin, ale u části pacientů nepostačí.
  • V diskusi byly zmíněny konkrétní pracoviště, kde lidé absolvovali kolonoskopii v celkové narkóze nebo s intenzivní sedací injekcí: NNH, FNM, nemocnice v Mladé Boleslavi, Strakonice, Rakovnická nemocnice a sv. Anny v Praze (u sv. Anny byla uvedena cena 2 500 Kč).


Nejčastější otázky

Q: Jak si vyžádat celkovou narkózu při kolonoskopii?
A: Potřebujete doporučení od gastroenterologa (žádanku) a následné předoperační vyšetření na interně; anesteziolog provede posouzení a narkóza se provádí až po vyplnění těchto náležitostí.

Q: Platí se celková narkóza za kolonoskopii, nebo to hradí zdravotní pojišťovna?
A: V diskusi bylo uvedeno, že kolonoskopie s narkózou může být hrazena ze zdravotního pojištění, ale některá pracoviště nabízejí i samoplátcovské varianty; sv. Anny v Praze byla zmíněna s cenou 2 500 Kč jako příklad placené možnosti.

Q: Kde v Česku lidé uvádějí, že dělají kolonoskopii v celkové narkóze?
A: V příspěvcích byly konkrétně zmíněny NNH, FNM, nemocnice v Mladé Boleslavi, Strakonice (uváděno bezplatně), Rakovnická nemocnice a sv. Anny v Praze; také byla zmíněna fakultní nemocnice v Brně jako pracoviště používající silnou sedaci.

Q: Co je „oblbovačka“ a jak funguje?
A: „Oblbovačka“ je silná sedace/analgosedace, po které pacienti často nic nepamatují a odcházejí s pocitem „jako po opici“; někteří pacienti však popisují částečné vnímání nebo bolest, takže účinnost se liší.

Q: Jaká je čekací doba na zákrok v narkóze?
A: V diskusi zaznělo, že zákrok v celkové anestezii má obvykle delší objednací lhůty než standardní analgosedace, a je potřeba absolvovat předoperační vyšetření.

Q: Jaké komplikace či rizika byly v diskusi zmiňovány u narkózy?
A: Bylo uvedeno, že každá narkóza má rizika a někdo v diskusi vyjádřil obavy z opakovaného uspávání; jiní lékaři/šetci v diskuzi uváděli, že krátkodobá narkóza není pro organismus tak velký zásah a anesteziolog dbá na bezpečnost.

Závěry z diskuze

Shoda

  • Kolonoskopie se běžně provádí v analgosedaci a analgosedace často stačí jako úleva pro pacienty.
  • Pro možnost celkové narkózy je obvykle nutné doporučení od gastroenterologa (žádanka) a předoperační vyšetření na interně.
  • U zákroku s intenzivní sedací injekcí musí být přítomen anesteziolog.


Sporné názory

  • Někteří považují krátkodobou narkózu za bezpečnou a vhodnou u pacientů s vysokou bolestivostí, zatímco jiní zdůrazňují, že každá narkóza je riziko a není „zdravá“ pro opakované použití.
  • Někteří pacienti uvádějí, že „oblbovačka“ funguje skvěle a nic si nepamatují; jiní popisují částečné vnímání a bolest i přes injekci.


Otevřené otázky

  • Která konkrétní pracoviště provádějí kolonoskopii v celkové narkóze za podmínek hrazených pojišťovnou a jaké jsou jejich přesné postupy?
  • U kterých typů kolonoskopie je analgosedace kontraindikována a je nezbytná celková narkóza?
  • Jaké jsou dlouhodobé důsledky opakovaných krátkodobých narkóz při pravidelných kontrolách střev?


Zmíněné značky a firmy

NNH, FNM, sv. Anny, Poliklinika Vysočany, Rakovnická nemocnice, Klaudianova nemocnice, Pirkovo sanatorium, nemocnice v Mladé Boleslavi, nemocnice Strakonice, fakultní nemocnice v Brně, interna, interní gastroenterologie

Zmíněné produkty a metody

kolonoskopie, analgosedace, celková narkóza, „oblbovačka“ (silná sedace/injekce), „včelička“, hydrocolon, gastroskopie, biopsie, předoperační vyšetření, žádanka od gastroenterologa, anesteziolog

Místa a osoby

Praha, Pardubice, Mladá Boleslav, Strakonice, Brno, Rakovnicko, Středočeský kraj, USA

Strana
z2
avatar
margon
16. srp 2016

@jusinka kolonoskopii pod narkózou ti udělají všude v nemocnicích ale, musíš to mít napsané doporučení od doktora z gastra a pak na internu na vyšetření že tě můžou uspat a pak teprve na vyšetření do nějaké nemocnice. Chodím na to jedenkrát do roka už par let pod celkovou narkózu.

avatar
babanci
16. srp 2016

Narkóza, to je pro mě teda dost strašák. Zdravé to určitě není. Natož opakovaně.

avatar
urtica
16. srp 2016

@babanci Byla jste někdy na kolonoskopii?

avatar
urtica
16. srp 2016

@blanka.k Je zajímavé, že u nás potřebují spolupráci pacienta,ale třeba v USA se to dělá běžně v celkové narkoze...tak tam asi pacient tak spolupracovat nemusí.....

avatar
lenusaak
16. srp 2016

Jsemzdravotni sestra na interni gastroenterologii..v nemocnici se to děla bežne nebo pod tzv analgosedaci- pacient je pritlumeny, jsou otupělé smysly a bolest, pacient je schopen na povel spoluprace a ze zákroku si nic nepamatuje. Jako gastro tak kolono nejsou zrovna pro lidi príjemná záležitost, takže díky bohu za toto ulehčení. Je narkoza a narkoza není důvod se čeho bát a takhle chvilkova narkozs neni pro tělo zase takový záhul. Určitě doporučuji si to zařidit pokud s tím máte problém, doporučení na analgosedaci nebo narkozu musi vypsat gastroenterolog- tzv zadanku na predoperační vyšetreni na internu. Hodně štesti

avatar
margon
16. srp 2016

@babanci ano každá narkóza je risk, ale jestli znáš na lepší způsob jak se tam podívat a přitom udělat biopsii tak si jej ráda vyslechnu a příště jej podstoupím. Tohle může napsat jen někdo kdo neví jak může být kolono bolestivé když máš nějaký zdrav. problém ohledně střev ale i dokonce bez něj stačí když máš menši kličky v obloukách a můžeš se z toho zbláznit když se potřebuji endoskopem až do tlustého a třeba i dal.

avatar
milius
16. srp 2016

Mel by ti to do zadanky napsat lekar,ze s celkovou anestezii. Nabicka byla u sv.Anny a v pohode

avatar
babanci
16. srp 2016

@urtica Nebyla. Já jen píši,že se bojím narkózy.

avatar
babanci
16. srp 2016

@margon Já to nikdy nepodstoupila,netvrdím,že je to legrace. Sice mi kolega tvrdil,že to vůbec nic není,ale každý máme jiný práh bolesti. Jen se bojím narkozy,tak moc,že bych to vyšetření radši nepodstoupila.

avatar
hapajo
16. srp 2016

@nikolab20 tak to je mi lito, ze to u tebe nefungovalo, ale vsichni v mem okoli, co tenhle dryjak meli, tak rikali totez, co ja 🙂

avatar
margon
16. srp 2016

@babanci Nikdy neříkej nikdy, osobně sem si vždy říkala že než abych si "do prdele nechala srkat hadici" tak se za zabiju. A dopadlo to tak že sem na kolono během jednoho roku byla 5x, a teď chodím jednou ročně pod celkovou. Mohu říct že každé vyšetření bylo jiné, to první bezbolestné a pomáhala tzv "včelička" a pak se to zhoršovalo . Před narkózou mám taky respekt ale pokaždé je u mě anesteziolog který dohlíží a je opravdu rozdíl narkóza a narkóza.

avatar
alboo
16. srp 2016

Kolono se dela standartne v analgosedaci. Pokud je nějaký problem, tak v celkove anestezii. Ale na to je vetsinou delší objednací lhuta. A je tteba klasicke predoperacni vysetreni. Pokuf volas, nenech se proste odbyt

avatar
babanci
16. srp 2016

@margon Tak to Tě lituji. Já si tedy hadice nechávám strkat tam často,čistím střeva hydrocolonem. 😀

avatar
blanka.k
16. srp 2016

@urtica přiznám se, že co vím od kamarádek, tak všechny jezdily kvůli zdrav.problémům se léčit zpět do ČR (ale kolono teda neměla žádná),a říkaly, že zlaté české zdravotnoctví 😀 Bohužel jsem si od roku 1994 prošla 3 různé nemocnice a všude teda mě jen "oblbli", ale až teda v poslední mi vysvětlili proč to tak dělají a byli první, kteří se dokázali dostat až k tenkému střevu, v ostatních 2 to vždycky po hodině marného boje vzdali, někde v půlce. Ale jak jsem psala, mě to nedoporučili z důvodu nutné spolupráce - jsem i nabízela prachy, že chci uspat, ale "neprošlo" to 😀 ale zas mi pak aspoň při jednom udělají i gastro do tenkého střeva na celiakiii, to je člověk po té kolonoskopii tak mrtvý, že nějakou hadici v krku ani nevnímá 😀

avatar
urtica
16. srp 2016

@blanka.k Taky mám kamarádku, která žije v USA a musím říct, že ani ona nedá na č. zdravotnictví - ve smyslu odbornosti a snadné dostupnosti - dopustit. Výjimkou je přístup lékařů k pacientům - z toho vždycky roste...to je prý opravdu do očí bijící (český doktor = Bůh).
Nicméně si myslím, že v případě kolonoskopie by měl mít pacient na výběr i v případě, že si celkovou anestezii sám uhradí.

avatar
alik25
16. srp 2016

@jusinka Je to tak jak jsem psala včera. V NNH dělají v celkové anestezii. ani tam nemusíš chodit do ambulance, stačí se jen objednat, ale musí být doporučení... Kamarádka to tam teď domlouvala známému a naprosto bez problémů. pokud neseženeš někde blíž, tak tady to problém není a rozhodně nic nebudeš platit!!!

avatar
blanka.k
17. srp 2016

@urtica Přístup je děs - to jsem zažila u "vyhlášeného" docenta v Praze na gastru FN "No tak zvracíte krev a hubnete, ale dle vyšetření krve tam nic moc nebude, tak proč chcete nějaké vyšetření!" 😅 a pak stejně "vyhlášená" docentka v Brně "Víte kolik lidí s vaší diagnózou léčím? Si myslíte, že nemám co na práci?" (dostala jsem na ni telefon od známého, že jí mám zavolat , že mi to s ní sestřička domluvila)... pak mě vyšetřovali a léčili "běžní" doktoři z oddělení a super!

avatar
vannilla
17. srp 2016

@hapajo Také jsem kolonoskopii zažila dvakrát a s oblbovačkou. Bohužel jsem trochu něco cítila a pamatuji si vše, i jak se tam dívaly dvě nové praktikantky. Takže na každého ta injekce funguje asi jinak. Ano, pár hodin poté se motáš jako opilá, ale na vnímání toho co se děje nebo dokonce na paměť to u mě teda vliv nemělo. Asi jsme každý trochu jiný.... Vydržet se to ale dalo. A strach je nejhorší zhoršovač bolesti, doporučuji absolvovat v klidu s plnou důvěrou v lékaře a v sebe.

avatar
vannilla
17. srp 2016

@lenusaak A je tedy možné, že na každého ta injekce nepůsobí stejně? Já si oba zákroky pamatuji docela živě, ne, že by mě to teda nějak hodně bolelo, jen občas trochu, ale co se dělo si pamatuji a i jsem si uvědomovala sama sebe. I když je pravda, že mám za sebou i celkovou narkozu, kde mě nemohli uspat injekcí a ještě na sále jsem byla vzhůru a dávali mi na nos eter při kterém jsem ještě na operačním sále viděla doktory jak si připravují náčiní. Takže oblbnout mě asi není sranda.

avatar
blanka.k
17. srp 2016

@vannilla řekla bych, že možná i záleží na "stavbě těla" - já i po injekci brečela bolestí a chtěla aby už přestali, ale prostě mám "blbě" střeva a někde to prostě musely "prorvat" o 180st do "zatáčky" + možná tím, jak byly zasaženy těžkým zánětem, tak prostě to byl "porod" (a to jsem na bolesti břicha zvyklá, byly dny kdy jsem brečela bolestí na WC)... oproti tomu, hned potom mi dělali gastroskopii a odběry a to si nepamatuju skoro vůbec, takže na to ten oblbovák působil fakt dobře, příště jen při gastroskopii jsem ho nechtěla vůbec 😀

avatar
babanci
17. srp 2016

@vannilla S důvěrou v lékaře bych měla problém. Způsobili smrt mé dcery, takže jim nedůvěřuji. A s některých příspěvků nade mnou je zřejmé, že nejsem sama.

avatar
puutalo
17. srp 2016

Mne delaji kolonoskopii v Nachode, pokazde jsem to prospala, ale ke konci jsem bolest citila a i jsem pry kricela (manzel z toho v cekarne omdleval).

Strana
z2