Koronavirus. Co si o tom myslíte?
Zajímalo by mě, proč byla smazána diskuze "Koronavirus. Co si o tom myslíte?"?
Stručné shrnutí
- Koronavirus se v diskusi vnímá jako respirační infekce s rizikem těžkého průběhu u starších osob a lidí se sníženou imunitou, přičemž hlavní doporučená opatření jsou časté mytí rukou, použití dezinfekce (alkogel) a omezování kontaktu s rizikovými skupinami.
- Testování v ČR bylo podle příspěvků prioritizováno pro osoby z postižených oblastí a pro podezřelé případy; v diskusi uvedená cena testu byla 5 000 Kč a první potvrzené případy byly hospitalizovány na infekčním oddělení (Bulovka).
- V diskusi se řešilo zásobování domácností a obchodů (Rohlík, Tesco, Kaufland, Billa, Lidl), dostupnost ochranných prostředků (roušky, respirátory, dezinfekční prostředky) a potřeba nasměrovat omezené zdroje především do zdravotnictví; zmíněn byl také návrh vyhlášení nouzového stavu.
Nejčastější otázky
Q: Jak se v Česku testuje na koronavirus a kdo má přednost?
A: V diskusi bylo uvedeno, že v ČR se testují primárně lidé s příznaky, kteří byli v postižených oblastech nebo měli kontakt s potvrzeným případem; test byl v příspěvku kvantifikován částkou 5 000 Kč.
Q: Kdy se pacient s podezřením na koronavirus hospitalizuje?
A: Podle příspěvků byly první potvrzené případy hospitalizovány na infekčním oddělení (Bulovka), zatímco většina nemocných se podle diskuse zvládne léčit doma v karanténě.
Q: Jaká ochranná opatření doporučují diskutující?
A: Diskuse doporučovala časté mytí rukou, použití dezinfekčních gelů a ubrousků (alkogel, dezinfekční ubrousky), omezení návštěv rizikových osob a pečlivé hygienické návyky; názory na nošení roušek u zdravých osob se lišily.
Q: Mají lidé kupovat zásoby potravin a na jak dlouho?
A: V diskuzi se často zmiňovala zásoba na 14 dní jako doporučení (uvedeno i v souvislosti s obecnými doporučeními k připravenosti), zároveň byly kritizovány extrémní hromadné nákupy a prázdné regály v hypermarketech (zmíněny Rohlík, Tesco).
Q: Kde hledat spolehlivé informace o vývoji epidemie?
A: V diskuzi byly odkazovány zpravodajské zdroje i odborné souhrny: iDNES.cz (tisková konference ministra Adama Vojtěcha), Aktualne.cz, Novinky.cz, worldometers.info, ABC News a český přehled lékaře na stefajir.cz.
Q: Co dělat po návratu z rizikové oblasti nebo při příznacích?
A: Diskuse doporučovala nechodit přímo do ordinační čekárny, ale volat obvodního lékaře z domova, který podle potřeby zprostředkuje testování a kontaktuje příslušné orgány; nekontaktovat ostatní a dodržovat karanténu.
Závěry z diskuze
Shoda
- Důraz na základní hygienu: mytí rukou a použití dezinfekce (alkogel, dezinfekční ubrousky) je klíčové.
- Rizikové skupiny jsou starší lidé a lidé se sníženou imunitou, astmatici a pacienti se srdečními onemocněními.
- Zdroje ochranných prostředků (roušky, respirátory, dezinfekce) by měly být prioritně nasměrovány do zdravotnictví.
Sporné názory
- Roušky: část diskutujících tvrdila, že nošení roušky u zdravých osob může být škodlivé (zachytí nečistoty), jiní roušky a respirátory nosili nebo považovali za užitečné.
- Zásobování: některé příspěvky obhajovaly zásoby na 14 dní, jiné kritizovaly panický nákup a zásobování nad rámec běžné potřeby.
Otevřené otázky
- Jaká je skutečná smrtnost a míra asymptomatického přenosu v populaci, pokud mnoho lehkých případů není testováno?
- Dostatečnost ochranných prostředků a jejich distribuce do nemocnic a ambulancí v případě větší vlny pacientů.
Zmíněné značky a firmy
Rohlík, iTesco, Tesco, Kaufland, Billa, Lidl, Bulovka, Ministerstvo zdravotnictví, iDNES.cz, Modrykonik.cz, Aktualne.cz, Novinky.cz, Worldometers, ABC News, Stefajir.cz, GEA.de, ČZU
Zmíněné produkty a metody
roušky, respirátory, dezinfekční prostředky, alkogel, dezinfekční ubrousky, test na koronavirus (uvedená cena 5 000 Kč), karanténa, nouzový stav, mytí rukou, hospitalizace na JIP/intenzivní péče
Místa a osoby
Praha, Brno, Ostrava, Itálie, Čína, Wu‑chan, Lombardie, Jižní Korea, Bulovka, Adam Vojtěch, Martin Nejedlý, Vratislav Mynář, Jaroslav Tvrdík, paní profesorka Adámková
@marketa11112 Souhlasím. Krmení úředního šimla daty o transakcích na našich platebních kartách mi přijde jako horší znak nesvobody než prostěradlo na hubě ☹
@jelenice_zavodnice jeden den to tu šlo 😀 Pak to opět se to opět dostalo do původních kolejí... A asi to tak i zůstane 😀
@llluckaaa není, a asi i hodně záleží, jaký kdo je. S tím přežitím to není tak jednoduché, jak to píšeš, a hlavně v dnešní době už to stejně neplatí, protože se do toho přimíchává tolik dalších vedlejších činitelů. Já nikde o žádném škatulkování nepsala, pouze jsem použila přídavní jména. Ad stádo, ne každý je součástí a ne vždy je jenom role ovce a pastýře. Každopádně být stádní typ je pro většinu lidí ještě přirozenější, než to o čem jsme si psaly výše. Je to vlastně nejjednodušší styl, jak životem proplouvat. Ale to už jak každého boj, zda chce být a nebo nechce.... Souhlas, že za toto lidem nadávat je lehce mimo, zvlášť když většinou toto dělají ty největší ovce. Ale to už jsme zase u toho, že by velká část lidí musela bojovat se svojí přirozeností. Každopádně tím jsme se dostali někam do úplně jiných filozofických rovin a to asi zde není potřeba 😀
@marketa11112 jenom pro zajímavost, jaký stát považuješ za to, že jsi žila ve svobodě?
@marcicek84 No tak to je fajn, ze se charakter projevil i v tak kratke dobe protoze dle tvych predeslych prispevku byla casto nemocna.
@blondynka400 Myslis ten den, kdy tady nekdo (nevim jestli ty), psal o zalezlom mraku? 😉
@marketa11112 co beres jako nesvobodu,ridit se platnymi zakony misto prava silnejsiho? Byla by svoboda,kdyby se mohli mezi sebou lidi zabijet,mohlo se krast apod.?Nemyslim si,ta pravidla delaji spolecnost civilizovanou. A pak jsou tady nova narizeni,ktera zasahuji do toho nejzakladnejsiho zdravi jedincu a to uz neni dobre...
@marcicek84 vzdy nejake pravidlo zasahuje do prav cloveka. V kazde zemi a v kazde dobe. Ted i za krale klacka.
@blondynka400 popravde jsem o tom primo takto nepremyslela. Zatim jsem neresila odchod z cr. Zatim jsem ochotna urcita pravidla akceptovat, snazim se vyhybat nesmyslum a zit dle sveho.
@marketa11112 tak z tve odpovedi jsem se bohuzel moc nedovedela,mozna az odpovis na dotaz blondynky400 mi to bude jasnejsi...
@marcicek84 ukaz mi cloveka,ktery ma prokazanou jakoukoli nemoc z noseni rousky.
@jelenice_zavodnice no já o zalezlém mraku nepsala 😀 Ale možná to byl ten den, shodlo se nás na tom víc...
@marketa11112 aha,takze je mi to porad nejasne,jaka pravidla tedy jsi schopna akceptovat a jaka ne?
@marketa11112 tak to jo, já právě pochopila, že jsi žila/žije ve státě, kde doopravdy demokracie byla. Já bych totiž ráda takový poznala, ale myslím si, že neexistuje 🙂
Já už mimo ČR žila, celkově i teď působím ve více zemích, velké rozdíly ale nějak nevidím....
@marketa11112 ty dermatitidy,pupinky,rymy z rousky,bokesti hlavy,krvaceni z nosu,vzdy ti o tom psala i jedna zdejsi uzivazelka,ktera dela v automobilovem prumyslu,tys to necetla???Doporucuju najit si v teto diskuzi a procist,bylo to dost vyzivne,i to,jak jim na pracovisti omdlevaji lide v rousce...
@marketa11112 aha,tak pak pises o necem imaginarnim a my nevime poradne o cem a tve psani je velmi zavadejici...
Mmch uz ses rouzhodla,zda menis job,nebo jim tam zustanes?
@blondynka400 v kazde zemi je urcite neco dobreho, neco spatneho. A kazdy z nas je ochoten akceptovat jina pravidla. Nastesti dnes se clovek muze sebrat a zit jinde. Ja to mam jinak : nechci opustit rodinu a zem. Vyrostla jsem tu,mam to tady rada. na nektera pravidla ale jednoduse kaslu.
@marcicek84 na dohledavani starych prispevku tu jsi ty, na takove kraviny nemam cas. A opravdu nectu kazdy prispevek, to je tva prace. Takze ne, necetla. Ma souvislost prokazanou od lekare?
@shaun40 prosim te,jak to vypada s tou omdletou kolegyni s rouskou?mas nejske blizsi info?jak to u vas v te firme ted vypada?
@marketa11112 zkus dohledat,stoji to za to.Kazdopadne i ty kasles na nejaka pravidla?🤔 Aby te druzi taky nevnimali jako neohleduplnou...
@blondynka400 No vidis, je to porad stejne a stejne to bylo i na jare. Kdyz mrak zalezl, hned se vedli slusne a konstruktivni dialogy k tematu.
Dneska je celkem oblacno a zitra ma dokonce prset,tak jsem na to zvedava 😀 Jeden mrak nema jak ublizit,az se jich totiz srazi vice,tak zacina poradna bourka a o tom to cele je...
@marketa11112 Já mám nemoc z nošeni roušky.Byla jsem u doktora mám migrény ale šílené.Zahlenené prudusky beru antibiotika kašlu jak zvíře.Úplne suchý nos .Roušky si menim po 2hod. v práci mám latkove bavlnene vyvařuji to 90 stupnu a žehlim nic nepomáha.Na hale je horko potíme tam krev .Lidi odpadavaji jsou na PN pravidelne tam jezdí záchranka.Kolegyni se u pasu spustila krev z nosu.Má doma tři deti
Byla na kapačkách nyni je doma a bude na PN až do doby kdy nebudou roušky.Já takhle dopadnout tak nevim z čeho zaplatim barák jsem v pronajmu.Nemám chlapa na finance jsem sama hlavne ze máme hadr na puse.A co ty media proč vam nereknou jak je to z delnikmi ve fabrikach že kolabuji nikde to ve zprávach nevidím jenom pokadený covid.Ať si ty hadry daji na pusu a prijedou k nám do fabriky na šichtu.Ve skladu se manipulantovy udelalo mdlo videl bilo pred ocima vysypal bednu z výsky 3 z 850kg autodílu.Naštesti tam nikdo neprochàzel.Proč vam tohle nikdo nerekne.
@shaun40 diky za informace,to jsou veci,ktere tady bohuzel nikdo nechce slyset a je mi lito,ze te to takhle postihlo,je to hnus.To vis v kanclech to mit clovek nemusi,hlavne kdyz je v nem sam,nebo jsou stoly 2 m od sebe,takze jim na ministerstvech je to volne...vlastne tam uz maji HO,kdyz je Praha cervena,tak zase jim to je burt. 🤷🏻♀️
@shaun40 A proc to nenapisete tv nove nebo jinemu mediu, spis antibabis zamerene? Na vlade si smlsnou radi, neprijde mi, ze vsechna media jsou rouskomilove a misto behani po trzich a mereni odstupu u stanku a v prazskych parcich mezi bezci to tady maji vcetne porusovani zakoniku prace, bezpecnosti a kdovi co jeste. Tohle neni rypani, ptam se zcela seriozne.
@shaun40 a jeste neco,vy to mate v praci celodenne asi 4 mesice?,jak asi dopadnou ty deti skolou povinne,ktere to taky maji narizeno celodenne po pul ci trictvrte roce?Ja myslim,ze to je opravdu k zamysleni,zda si to nevybere na tech detech prilis velkou dan... Ty totiz do te skoly musi,nebo by opakovaly rocnik ☹
A je normalni ze lekař neosetři díte ze zapalem plic?Nebo sousedky kluk mel anginu horečky 40 a doktorka im řekla ať k ni nechodí?Co to je?V dubnu umrela pani volala doktorce ze se ji mota hlava že je ji špatne tak ju vyšetřila přes telefón a pani dostala infarkt.Bylo ji rečeno že si má dát Paralen.Proboha kde to žijeme.Media nam zatemnili mozek.Tak či tak to v budoucnu prodelame vsichni nikdo před tím neuteče.

@jelenice_zavodnice promin,tak ted se tematicky nechytam...to ma byt nejaka demonstrace toho,ze ted byla doma s nemoci?Ja popsala charakter dcery,ktera se nejak v tom kolektivu projevuje,je logicke,ze v case,kdyz se tesi zdravi a v te skolce je 🙂