Koronavirus. Co si o tom myslíte?
Zajímalo by mě, proč byla smazána diskuze "Koronavirus. Co si o tom myslíte?"?
Stručné shrnutí
- Koronavirus se v diskusi vnímá jako respirační infekce s rizikem těžkého průběhu u starších osob a lidí se sníženou imunitou, přičemž hlavní doporučená opatření jsou časté mytí rukou, použití dezinfekce (alkogel) a omezování kontaktu s rizikovými skupinami.
- Testování v ČR bylo podle příspěvků prioritizováno pro osoby z postižených oblastí a pro podezřelé případy; v diskusi uvedená cena testu byla 5 000 Kč a první potvrzené případy byly hospitalizovány na infekčním oddělení (Bulovka).
- V diskusi se řešilo zásobování domácností a obchodů (Rohlík, Tesco, Kaufland, Billa, Lidl), dostupnost ochranných prostředků (roušky, respirátory, dezinfekční prostředky) a potřeba nasměrovat omezené zdroje především do zdravotnictví; zmíněn byl také návrh vyhlášení nouzového stavu.
Nejčastější otázky
Q: Jak se v Česku testuje na koronavirus a kdo má přednost?
A: V diskusi bylo uvedeno, že v ČR se testují primárně lidé s příznaky, kteří byli v postižených oblastech nebo měli kontakt s potvrzeným případem; test byl v příspěvku kvantifikován částkou 5 000 Kč.
Q: Kdy se pacient s podezřením na koronavirus hospitalizuje?
A: Podle příspěvků byly první potvrzené případy hospitalizovány na infekčním oddělení (Bulovka), zatímco většina nemocných se podle diskuse zvládne léčit doma v karanténě.
Q: Jaká ochranná opatření doporučují diskutující?
A: Diskuse doporučovala časté mytí rukou, použití dezinfekčních gelů a ubrousků (alkogel, dezinfekční ubrousky), omezení návštěv rizikových osob a pečlivé hygienické návyky; názory na nošení roušek u zdravých osob se lišily.
Q: Mají lidé kupovat zásoby potravin a na jak dlouho?
A: V diskuzi se často zmiňovala zásoba na 14 dní jako doporučení (uvedeno i v souvislosti s obecnými doporučeními k připravenosti), zároveň byly kritizovány extrémní hromadné nákupy a prázdné regály v hypermarketech (zmíněny Rohlík, Tesco).
Q: Kde hledat spolehlivé informace o vývoji epidemie?
A: V diskuzi byly odkazovány zpravodajské zdroje i odborné souhrny: iDNES.cz (tisková konference ministra Adama Vojtěcha), Aktualne.cz, Novinky.cz, worldometers.info, ABC News a český přehled lékaře na stefajir.cz.
Q: Co dělat po návratu z rizikové oblasti nebo při příznacích?
A: Diskuse doporučovala nechodit přímo do ordinační čekárny, ale volat obvodního lékaře z domova, který podle potřeby zprostředkuje testování a kontaktuje příslušné orgány; nekontaktovat ostatní a dodržovat karanténu.
Závěry z diskuze
Shoda
- Důraz na základní hygienu: mytí rukou a použití dezinfekce (alkogel, dezinfekční ubrousky) je klíčové.
- Rizikové skupiny jsou starší lidé a lidé se sníženou imunitou, astmatici a pacienti se srdečními onemocněními.
- Zdroje ochranných prostředků (roušky, respirátory, dezinfekce) by měly být prioritně nasměrovány do zdravotnictví.
Sporné názory
- Roušky: část diskutujících tvrdila, že nošení roušky u zdravých osob může být škodlivé (zachytí nečistoty), jiní roušky a respirátory nosili nebo považovali za užitečné.
- Zásobování: některé příspěvky obhajovaly zásoby na 14 dní, jiné kritizovaly panický nákup a zásobování nad rámec běžné potřeby.
Otevřené otázky
- Jaká je skutečná smrtnost a míra asymptomatického přenosu v populaci, pokud mnoho lehkých případů není testováno?
- Dostatečnost ochranných prostředků a jejich distribuce do nemocnic a ambulancí v případě větší vlny pacientů.
Zmíněné značky a firmy
Rohlík, iTesco, Tesco, Kaufland, Billa, Lidl, Bulovka, Ministerstvo zdravotnictví, iDNES.cz, Modrykonik.cz, Aktualne.cz, Novinky.cz, Worldometers, ABC News, Stefajir.cz, GEA.de, ČZU
Zmíněné produkty a metody
roušky, respirátory, dezinfekční prostředky, alkogel, dezinfekční ubrousky, test na koronavirus (uvedená cena 5 000 Kč), karanténa, nouzový stav, mytí rukou, hospitalizace na JIP/intenzivní péče
Místa a osoby
Praha, Brno, Ostrava, Itálie, Čína, Wu‑chan, Lombardie, Jižní Korea, Bulovka, Adam Vojtěch, Martin Nejedlý, Vratislav Mynář, Jaroslav Tvrdík, paní profesorka Adámková
@marketka_m řekla bych, že by to mělo úspěch a možná by to konečně byly nějaké relevantní data
@hojda ano, budeš se divit, vím co to je 😀. Ale ty pleteš jablka s hruškami.... Byla to reakce na nakažlivost. Ty tvrdíš jak je to děsně nakažlivé. Tady byl celodenní velice blízký kontakt, to v běžném životě fakt není 😀 Vím, koho nakazil, ženu a jedno dítě, druhému nic není. Mezi tím nikde nebyl, jelikož byl víkend a potřeboval se z týdne dospat. Takže neboj, nic nenavyšoval 😀
@hojda ale nalit se muzu i v 18.00...a do 22 bych byla na srot klidne nekolikrat a pritulna ke vsem..takze i toto neni duvod k omezeni
@marcicek84 jses nechutna, vubec nemas poneti jak na tom kdo je, takze vazne ver, ze ja prave ty komplexni problemy vidim, uz v tom s jakymi lidmi se potkavam. Tobe to slouzi zase jen k tomu, aby sis nasla zpusob proc se vysmivat.
@blondynka400 asi bychom byli prvni kteri experimentuji..a nebo by se o tom dozvedel babis a hned by prijela armada nam "doporucit"projekt okamzite ukoncit🙂)) samozrejme duvodem by byl "strach o nase zdravi";)))))))
Já nechápu nařizení typu rouška na prvním stupni né na druhém stupni ano ale na hudebce a telocviku bez roušky.Covid si řekne to je díte má odklad je mu 12let tam nejdu ponevadž je páťak ale na kámoše co odklad nemel je stejne starej ale je na druhém stupni tak šup na nej.Dál si covid řekne jééj oni spívají a cvičí tak to počkám na matiku pak na nich vlezu.Co jsou to za nesmysli.To mi ta rouškárna prijde jako šaškárna.Další vec chránit rizikové proč dúchodci courají dva krát denne po krámech proč se nechráni?Odula uzivatelka psala že žije ve švedsku a stareho človeka nepotkáš.Proste se chrání.Tady meli vymezené časy a chodili si do krámu kdy chteli.Ale mi máme brát hadry a ohledy na nekoho kdo na to prdi.
@marketka_m A co myslíš, že se stane, když ve 20 hodin budou plné hospody ožralých lidí, co se po sobě válí? a ze statistik jim zase vypadne, že x % se nakazilo v hospodě? Posunou tu zavíračku na 18 hodinu, nebo to zavřenou úplně. Lidi pořád nechápu, že když to budou obcházet, že to povede jen k horším opatřením....
@marketka_m jasně že můžeš... Stačí se kouknout do jednoho nejmenovaného pražského klubu, vše s časově posunuli a protože to lidem chybí a udělali dobré ceny drinků, ve 20:00 to tam vypadá jako před rokem jinde ve 2:00 😀 Možná ještě hůř...
Jojo, taky si myslím, že by nám to hned plukovník rozehnal jako nezodpovědné. Jako třeba tu natáčecí akci studentů v klubu po 22 hodině 😀
@hojda restaurace jsou stále ve statistkách brané jako bezpečné. Tak to proč je omezovat? A ty myslíš, že TV venku neexistuje? 😀 Snad každý normální učitel a škola děti vezme na TV ven a ne dovnitř. Covid necovid....
@blondynka400 Tam jde o tu konzumaci alkoholu a následného nedodržování rozestupů atd. TV venku existuje, dokud je pěkné počasí a učitel je osvícený. Dcera má třeba tv hned první hodiny a to bylo některé dny ráno zima, tak byli v tělocvičně. Já myslím, že by to zvládli i ráno, ale polovina dětí nemám vůbec venkovní oblečení na tv do zimy☹.
@blondynka400 Tak třeba Německu měli i přes léto zavřené noční kluby a bary. Moc nechápali, že u nás se paří, jako by se nic nedělo.
@meesha ale prosim te,kde se ti vysmivam,ty mas duvod se omezit,chranis sebe a dalsiho clena rodiny,tedy budes to brat vzdy jinak nez clovek,kteremu vezmou vsechno a nema de dacto koho doma chranit,tyhle osudy jsou na tom ty nejhorsi,tem to bez vysvetlit co ti k tomu reknou...
@shaun40 ta narizeni,tam je vic nelogickych veci,uz jim do toho nejak moc zacina prset,tak snad druhou vlnu ustoji,pritoze u pripadne treti je uz lidi pozenou i vidlema...rousky ve skolach jsou peklo,meli povolit pri vyuce stity,deti by si ulevily,stejne se po skolach setkavaji,osviceni reditele stity povoluji.Navic pokud nekdo posle dite do skoly bez rousky,neni mozne jej odmitnout vzdelavat,pricemz tohle byla praxe,ted uz to maji zariznuto...
@hojda a byla jsi někdy v létě v Praze "pařit" aby jsi viděla, jak to vypadalo? .-) Jasně, po 22 se vše v restauraci zvrhne.... Ok, třeba vyloženě noční kluby ok, to není úplně ideální a opravdu se to tam většinou zvrhne, ale běžná restaurace? Není rozdíl ve 22 nebo 24. V Praze se žije jinak, není výjimka, že člověk se dostane na večeři třeba na 22 hodinu a jde jenom fakt o jídlo a v klidu pokecat.....
@marcicek84 jiste, nevysmivas 🤣 to je zase ftip dne 🤣 jako to tvoje opovrzlive “zrovna vy dva se mate nejhur, podivej se jinam” ti prijde normalni? Ale uzij si to, kdyz ti to dela dobre. Jeste neco mas na srdci?
Poslednim vetam nerozumim, sry, na to fakt reagovat nema smysl
@hojda nemá venkovní oblečení na TV? A koho je to vina? Učitelky a rodičů.... Jako na toto se vymlouvat mi přijde fakt mimo. Asi máme osvícené učitele a školu, protože toto problém fakt není.....
@blondynka400 Ano, je to chyba rodičů, ale co s tím ten učitel ráno udělá, když polovina třídy má jen tričko a kraťasy???
@hojda předpokládám, že v nějakém oblečení přišli ne? Tak můžou "cvičit" v tom. Já osobně bych je nechala i maličko "promrznout" otužování jim jenom prospěje a budou si to do příště pamatovat.
@meesha nezlob se ale mluvis z cesty,bez uz radeji spat,ja si za svym stojim,nevysmivam se ti,tvoje dojmy jsou zcestne.
@blondynka400 On to Prymula říkal, že jde celkově o tu konzumaci, kdy máš sundanou roušku (jídlo i pití) . Bary a kluby mají ještě problém s tím alkoholem. Nemusíš mě poučovat, jak to chodí v Praze, já to vím🙂.
@blondynka400 Ty osobně ano, ale učitel si to dovolit nemůže. Může jim dát 5, že nejsou připravení na vyučování. V riflích moc cvičit nejde, nehledě na to, že se pak nemají do čeho převléknout, když se zapotí....
@hojda já tě nepoučuji, jenom jsem se ptala..... Na to, zda si byla v létě někde v nočním klubu jsi taky neodpověděla.... Protože kdyby ano, věděla by jsi , že tam bylo bez cizinců totálně prázdno a žádné šílené nezodpovědné pařby se tam neděli.
Konzumace není žádný problém.... Ale jasně, když to říkal Prymula, tak to asi bude pravda.
A proč by si to nemohl dovolit? U starší to udělala párkrát a od té doby pohoda 😀 V džínách se klidně 12 minutovka odběhnout dá a to že se nemají do čeho převléct je jejich chyba a problém. Máš zvláštní povahu, na jednu stranu striktně chceš všechno dodržovat a omezovat a toto ti přijde normální a chudáky děti, co si neplní své povinnosti obhajuješ
@marcicek84 a tobe tento styl komunikace neprijde jako urazeni? Jakepak dojmy 🤣 ja z cesty nemluvim, jenom ty jsi nekonecny ohnostroj posmechu, pomluv, urazek a blabolu, kdy se z dotycneho snazis za kazdou cenu udelat tu blba, tu hydru, tu uknikaneho jedince.
Mohly bychom usporadat debatu na tema: koho Marci jeste nesepsula 😀 Potiz je v tom, ze tobe tento styl prijde normalni. Jinak to neumis.
Ano, taky jsem te asi dvakrat pocastovala, ale az pote, co jsem ti neco 3x-4x zopakovala a tys to vubec nebrala v potaz nebo ses chovala extremne nevkusne.
@blondynka400 Nikoho neobhajuji, moje děti to oblečení mají. Já se byla ptát, proč ven nechodí a bylo mi řečeno to co jsem ti psala plus nám emailem přišlo toto info.
Dobrý den,
od nového roku jsme zavedli nová pravidla ohledně zapomínaná věcí (sportovní oblečení, obuv) na TV. Za 3 zapomenutí žák získává automaticky známku "5", která se plně započítává do prospěchu, po 6 zapomenutích žák získává další "5" a jako bonus sníženou zmánku z chování za nerespektování školního řádu. Jedná se zde především o Vaší bezpečnost při cvičení!
Ještě nám učitelky na začátku roku říkaly ať se děti po tv převlékají, že pokud to nedělají, tak to ve třídě dost smrdí.
@blondynka400 kdyz mas za to dite zodpovednost, tak si sakra rozmyslis, jestli ho nechas “trochu otuzovat” nebo se naopak potit v obleceni na ven apod 😉

@meesha ptej se mimo domov,abys pochopila lidske osudy a doslo ti,co se tady deje