Koronavirus. Co si o tom myslíte?
Zajímalo by mě, proč byla smazána diskuze "Koronavirus. Co si o tom myslíte?"?
Stručné shrnutí
- Koronavirus se v diskusi vnímá jako respirační infekce s rizikem těžkého průběhu u starších osob a lidí se sníženou imunitou, přičemž hlavní doporučená opatření jsou časté mytí rukou, použití dezinfekce (alkogel) a omezování kontaktu s rizikovými skupinami.
- Testování v ČR bylo podle příspěvků prioritizováno pro osoby z postižených oblastí a pro podezřelé případy; v diskusi uvedená cena testu byla 5 000 Kč a první potvrzené případy byly hospitalizovány na infekčním oddělení (Bulovka).
- V diskusi se řešilo zásobování domácností a obchodů (Rohlík, Tesco, Kaufland, Billa, Lidl), dostupnost ochranných prostředků (roušky, respirátory, dezinfekční prostředky) a potřeba nasměrovat omezené zdroje především do zdravotnictví; zmíněn byl také návrh vyhlášení nouzového stavu.
Nejčastější otázky
Q: Jak se v Česku testuje na koronavirus a kdo má přednost?
A: V diskusi bylo uvedeno, že v ČR se testují primárně lidé s příznaky, kteří byli v postižených oblastech nebo měli kontakt s potvrzeným případem; test byl v příspěvku kvantifikován částkou 5 000 Kč.
Q: Kdy se pacient s podezřením na koronavirus hospitalizuje?
A: Podle příspěvků byly první potvrzené případy hospitalizovány na infekčním oddělení (Bulovka), zatímco většina nemocných se podle diskuse zvládne léčit doma v karanténě.
Q: Jaká ochranná opatření doporučují diskutující?
A: Diskuse doporučovala časté mytí rukou, použití dezinfekčních gelů a ubrousků (alkogel, dezinfekční ubrousky), omezení návštěv rizikových osob a pečlivé hygienické návyky; názory na nošení roušek u zdravých osob se lišily.
Q: Mají lidé kupovat zásoby potravin a na jak dlouho?
A: V diskuzi se často zmiňovala zásoba na 14 dní jako doporučení (uvedeno i v souvislosti s obecnými doporučeními k připravenosti), zároveň byly kritizovány extrémní hromadné nákupy a prázdné regály v hypermarketech (zmíněny Rohlík, Tesco).
Q: Kde hledat spolehlivé informace o vývoji epidemie?
A: V diskuzi byly odkazovány zpravodajské zdroje i odborné souhrny: iDNES.cz (tisková konference ministra Adama Vojtěcha), Aktualne.cz, Novinky.cz, worldometers.info, ABC News a český přehled lékaře na stefajir.cz.
Q: Co dělat po návratu z rizikové oblasti nebo při příznacích?
A: Diskuse doporučovala nechodit přímo do ordinační čekárny, ale volat obvodního lékaře z domova, který podle potřeby zprostředkuje testování a kontaktuje příslušné orgány; nekontaktovat ostatní a dodržovat karanténu.
Závěry z diskuze
Shoda
- Důraz na základní hygienu: mytí rukou a použití dezinfekce (alkogel, dezinfekční ubrousky) je klíčové.
- Rizikové skupiny jsou starší lidé a lidé se sníženou imunitou, astmatici a pacienti se srdečními onemocněními.
- Zdroje ochranných prostředků (roušky, respirátory, dezinfekce) by měly být prioritně nasměrovány do zdravotnictví.
Sporné názory
- Roušky: část diskutujících tvrdila, že nošení roušky u zdravých osob může být škodlivé (zachytí nečistoty), jiní roušky a respirátory nosili nebo považovali za užitečné.
- Zásobování: některé příspěvky obhajovaly zásoby na 14 dní, jiné kritizovaly panický nákup a zásobování nad rámec běžné potřeby.
Otevřené otázky
- Jaká je skutečná smrtnost a míra asymptomatického přenosu v populaci, pokud mnoho lehkých případů není testováno?
- Dostatečnost ochranných prostředků a jejich distribuce do nemocnic a ambulancí v případě větší vlny pacientů.
Zmíněné značky a firmy
Rohlík, iTesco, Tesco, Kaufland, Billa, Lidl, Bulovka, Ministerstvo zdravotnictví, iDNES.cz, Modrykonik.cz, Aktualne.cz, Novinky.cz, Worldometers, ABC News, Stefajir.cz, GEA.de, ČZU
Zmíněné produkty a metody
roušky, respirátory, dezinfekční prostředky, alkogel, dezinfekční ubrousky, test na koronavirus (uvedená cena 5 000 Kč), karanténa, nouzový stav, mytí rukou, hospitalizace na JIP/intenzivní péče
Místa a osoby
Praha, Brno, Ostrava, Itálie, Čína, Wu‑chan, Lombardie, Jižní Korea, Bulovka, Adam Vojtěch, Martin Nejedlý, Vratislav Mynář, Jaroslav Tvrdík, paní profesorka Adámková
@blondynka400
@kuttu no a spousta se nevylecila. Nejsou to anonymni cisla, jsou to lidske zivoty. Zhmotnena tragedie - italske noviny z Bergama, kde mel kazdy fotku a kratky “zivotopis”, listy s listy s obetmi , ktere se povetsinou udusili v nemocnici sami, bez svych blizkych. Jooo, je to terno. I kdybyjich byli dvacet, zaslouzi si uctu, ne kecy”stejne by umreli” nebo”umreli, ale byli nemocni”
Tady ty ujety teorie o tom, jak si nemocni muzou za nemoc sami mi prijdou obzvlaste nechutny.
A na jare mozna spousta lidi nepracovala, ale SELEKTIVNE. Zakladni infrastruktura byla zachovana. V pripade explozivniho narustu bys byla bez hasicu i bez obsluhy jaderne elektrarny.
Sobestacnost fakt nespociva v tom, ze si vypestuju brambory a v cechach si je sezeru.
To je ta kratkozrakost.
A pripodotek k tem kostelum...krestan se jiste v krizi obejde i bez navstevy kostela 😉 on to da (i kdyz, jak bylo receno “se muze”, i kdyz v omezenem mnozstvi a bez zpevu)
@blondynka400 k te samostatnosti a bananum. banany k zivotu sice nepotrebujeme, ale mame je radi. Uz bez nich nechci byt. A stejne tak bez mnoha jinych veci. Ano,jsme zhyckani, prezrani, rozmazleni. Ale nechci zit zase jako za krale klacka. A to rikam z pohledu cloveka,ktery vyuziva svou zahradu ve velkem a jsem schopna si vypestovat kde co. Ale presto samostatna v tomto nebudu. To proste nelze. Tridim samozrejme odpad, snazim se nekupovat zbytecnosti, snazim se byt ohleduplna celkove k nasi zemi. Ale je to proste malo.
@ilonne tvoje maminka si za to urcite muze sama. Bud ma nevyreseny vztahy z minulosti nebo byla v minulem zivote ....ted me nic nenapada, nebo si nekde prislapla cakru, ale biorezonance by ji urcite poladila, protoze ma urcite parazity. A navic ji ty osklive veci plne jedu z obchodu a urcite na ten tlak ma prasky a vydelavaji na ni farma firmy. Pripadne ji v tom stavu samy udrzuji, aby na ni mohly vydelavat. Takhle “oni” premysleji, vis. Ja se toho naposlouchala za cely zivot. 🤣
Zvládneme to říká nakažený Trump. To se asi chystá použít to savo do žily🙂. https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/koronavi...
@marketa11112 no jak čtu tady ty tvé příspěvky, ty se tady naváříš do kde koho s jiným názorem, než máš ty sama, opravdu nevím, co je toho příčinou, ale tu bych asi hledala ve tvém soukromí a ne tady nasazovala na ostatní...
@blondynka400 ty jsi vážně drsná, to že nepřežije pár "starých a nemocných" je strašný relativizovani. Vždyť i ti staří a nemocní jsou někoho matky, otcové, sestry, bratři, babičky, kamarádi, známí, stryckove...i ty budeš jednou nejspíš stará a nemocná, dokonce můžeš být i mladá a nemocná....možná si to způsobís špatným životním stylem a možná taky ne. A to nemluvím o tom, že se u korony občas "zadaří" a sáhne i do řad mladých a zdravých. Vím, takto se "zadari" i u jiných nemoci, autonehod, úrazu.....ale musím říct, že se mnou vždycky taková zpráva otřese. To je morální hledisko, které by mělo ale vždycky převažovat. Pak jsme u ekonomického hlediska, které nás ale asi stejně doběhne. Když nezavre ekonomiku stát, tak jí lidé zavřou sami ve chvíli, kdy jim začnou umírat blízcí lidé, protože pak teprve vypukne panika. Dokud je to jedna paní povídala, je to ok, když už je to blízký člověk, je to něco jiného. Ze se s tím setkáme všichni, nebo teda většina, je pravda, ale je zcela jistě lepší, to rozložit do delšího časového úseku a při využívání opatření. Ono schytat opakovaně menší dávku a zůstat doma s mírnou (nebo i těžší, ale doma) virozou nebo to dokonce prodělat bezpriznakove, je totiž mnohem výhodnější než dostat jednou plnou palbu viru a skončit na JIP, kde stojí léčba desetitisice denně. O potenciálu viru preplnovat zdravotnický systém a o zahlcení nemocnic tu psát nebudu, to by bylo na další traktat, ale je to nejdůležitější aspekt celého tohodle boje. Fakt nechápu, že jsou mezi námi lidé, kteří tohle neumí domyslet a kteří ještě k tomu začnou podléhat pocitu a fakenews, že s námi chce někdo manipulovat a omezovat nám naši svobodu nasazením rousky a dalšími opatrenimi. Taky nejsem z omezení nadšená a některým třeba úplně nerozumím, ale zase chápu, že je těžké to vybalancovat. Jo, kritizovat a vysmívat se na sociálních sítích doma z gauče, to je strašně jednoduché. Fakt občas nevím, jestli se smát nebo brecet, když sleduju jak se k tomu někteří staví. Ale zase mi to dává obrázek o společnosti i o konkrétních lidech. A u většiny lidí, ať už ve veřejném nebo i soukromém prostoru, mi postoj k tomuto koreluje s tím, co jsem si o nich dosud myslela 😀.
No zpěv a kostely, tak myslím, že se to přežít bez toho dá, motlitbu lze vést i bez zpěvu, na druhou stranu mi ty některé zákazy a příkazy přijdou celkem úsměvné, nevím zda se tím něco vyřeší, bude zajímavé sledovat jak po volbách začnou vařit žábu...tak snad ještě stihnu kadeřnici...
Holky, když jsme u těch kostelů, tak myslím,že @meesha to napsala krásně, že zpěv by pro kvalitu spiritualniho života neměl být rozhodující. Přece křesťana nemůže rozhodit to, jestli může nebo nemůže v kostele zpívat. Naopak, právě pro ty babicky, jak psala @puhelin, pro které je návštěva kostela jeden z mála sociálních kontaktů za týden, by se tam mělo vytvořit bezpecne prostředí (samozřejmě je otázka, jestli tam mají v této době vůbec chodit, ale chápu je,ze chtějí). A to píšu z pohledu člověka, pro kterého je dobrá hudba v každém prostředí povznášející a životně důležitá 😀.
@puhelin
@hojda btw ja jsem teda mela pocit, ze to prineslo i hodne dobreho. (Pominu-li spolecensky vyznam setkavani babicek spojenych ne zakusky a kafem, ale spolecnou modlitbou, tam neni o cem, to je jasne). Vsichni streamovali jako o zivot, papež každý den v tv v primem prenosu, hledani alternativ k automatickemu "jiti do kostela", myslim, ze mnohdy to mohlo byt i prinosem. Clovek na tom muze najit i pozitiva 🙂
I v te hudbe k tomu muzeme prisoupit tak, ze se neceho krasneho vzdame, jako v postnim obdobi.
@marulu možné je dobré si začít uvědomovat, že i smrt je součástí života. Nemyslím si, že roušky jsou dlouhodobě udržitelné, pokud se lidé nebudou chtít očkovat...Pokud však někdo bude tvrdit, že i po půl roce kdy bude o po očkovacích vlnách je třeba nosit roušky a zavírat školy, omezovat služby atd., tak to už normální nepřijde...A ono všechno k tomu pomalu ale jistě směřuje, to moc se svobodou nemá společného. Teď když vyhlásí stav nouze můžou dělat opatření, ale na omezenou dobu, teď je to teprve právně v pořádku...
@meesha Přesně tohle vidím i ve školství, že se trošku pohneme jiným směrem, konečně se třeba lépe strukturuje, co se má učit a co už ne a do jaké hloubky. Vždycky se tvrdilo,že učitel nemůže mít HO a najednou to šlo🙂. Některé věci už budou prostě jinak a k něčemu se třeba už nikdy nevrátíme, prostě se společnost vyvíjí a neustále mění. Covid některé ty změny urychlí, některé budou negativní a některé budou pozitivní.

@kuttu vsak ano. Nekteri preziji, nekteri zemrou. Ale nechci, aby zrovna v me rodine byli pokusni kralici. Prijde mi to zbytecne.