Koronavirus. Co si o tom myslíte?
Zajímalo by mě, proč byla smazána diskuze "Koronavirus. Co si o tom myslíte?"?
Stručné shrnutí
- Koronavirus se v diskusi vnímá jako respirační infekce s rizikem těžkého průběhu u starších osob a lidí se sníženou imunitou, přičemž hlavní doporučená opatření jsou časté mytí rukou, použití dezinfekce (alkogel) a omezování kontaktu s rizikovými skupinami.
- Testování v ČR bylo podle příspěvků prioritizováno pro osoby z postižených oblastí a pro podezřelé případy; v diskusi uvedená cena testu byla 5 000 Kč a první potvrzené případy byly hospitalizovány na infekčním oddělení (Bulovka).
- V diskusi se řešilo zásobování domácností a obchodů (Rohlík, Tesco, Kaufland, Billa, Lidl), dostupnost ochranných prostředků (roušky, respirátory, dezinfekční prostředky) a potřeba nasměrovat omezené zdroje především do zdravotnictví; zmíněn byl také návrh vyhlášení nouzového stavu.
Nejčastější otázky
Q: Jak se v Česku testuje na koronavirus a kdo má přednost?
A: V diskusi bylo uvedeno, že v ČR se testují primárně lidé s příznaky, kteří byli v postižených oblastech nebo měli kontakt s potvrzeným případem; test byl v příspěvku kvantifikován částkou 5 000 Kč.
Q: Kdy se pacient s podezřením na koronavirus hospitalizuje?
A: Podle příspěvků byly první potvrzené případy hospitalizovány na infekčním oddělení (Bulovka), zatímco většina nemocných se podle diskuse zvládne léčit doma v karanténě.
Q: Jaká ochranná opatření doporučují diskutující?
A: Diskuse doporučovala časté mytí rukou, použití dezinfekčních gelů a ubrousků (alkogel, dezinfekční ubrousky), omezení návštěv rizikových osob a pečlivé hygienické návyky; názory na nošení roušek u zdravých osob se lišily.
Q: Mají lidé kupovat zásoby potravin a na jak dlouho?
A: V diskuzi se často zmiňovala zásoba na 14 dní jako doporučení (uvedeno i v souvislosti s obecnými doporučeními k připravenosti), zároveň byly kritizovány extrémní hromadné nákupy a prázdné regály v hypermarketech (zmíněny Rohlík, Tesco).
Q: Kde hledat spolehlivé informace o vývoji epidemie?
A: V diskuzi byly odkazovány zpravodajské zdroje i odborné souhrny: iDNES.cz (tisková konference ministra Adama Vojtěcha), Aktualne.cz, Novinky.cz, worldometers.info, ABC News a český přehled lékaře na stefajir.cz.
Q: Co dělat po návratu z rizikové oblasti nebo při příznacích?
A: Diskuse doporučovala nechodit přímo do ordinační čekárny, ale volat obvodního lékaře z domova, který podle potřeby zprostředkuje testování a kontaktuje příslušné orgány; nekontaktovat ostatní a dodržovat karanténu.
Závěry z diskuze
Shoda
- Důraz na základní hygienu: mytí rukou a použití dezinfekce (alkogel, dezinfekční ubrousky) je klíčové.
- Rizikové skupiny jsou starší lidé a lidé se sníženou imunitou, astmatici a pacienti se srdečními onemocněními.
- Zdroje ochranných prostředků (roušky, respirátory, dezinfekce) by měly být prioritně nasměrovány do zdravotnictví.
Sporné názory
- Roušky: část diskutujících tvrdila, že nošení roušky u zdravých osob může být škodlivé (zachytí nečistoty), jiní roušky a respirátory nosili nebo považovali za užitečné.
- Zásobování: některé příspěvky obhajovaly zásoby na 14 dní, jiné kritizovaly panický nákup a zásobování nad rámec běžné potřeby.
Otevřené otázky
- Jaká je skutečná smrtnost a míra asymptomatického přenosu v populaci, pokud mnoho lehkých případů není testováno?
- Dostatečnost ochranných prostředků a jejich distribuce do nemocnic a ambulancí v případě větší vlny pacientů.
Zmíněné značky a firmy
Rohlík, iTesco, Tesco, Kaufland, Billa, Lidl, Bulovka, Ministerstvo zdravotnictví, iDNES.cz, Modrykonik.cz, Aktualne.cz, Novinky.cz, Worldometers, ABC News, Stefajir.cz, GEA.de, ČZU
Zmíněné produkty a metody
roušky, respirátory, dezinfekční prostředky, alkogel, dezinfekční ubrousky, test na koronavirus (uvedená cena 5 000 Kč), karanténa, nouzový stav, mytí rukou, hospitalizace na JIP/intenzivní péče
Místa a osoby
Praha, Brno, Ostrava, Itálie, Čína, Wu‑chan, Lombardie, Jižní Korea, Bulovka, Adam Vojtěch, Martin Nejedlý, Vratislav Mynář, Jaroslav Tvrdík, paní profesorka Adámková
@marcicek84 neopisuj. Mam ti to sem prekopirovat? Na kazdy strane je s tebou takhle nekolikrat. Mne se s tim nechce ztracet cas, ale jestlii o to stojis? 🤷🏾♂️
@meesha prosim,jestli chces diskutovat mimo tema,muzes mi napsat SZ v opacnem pripade bych asi neplevelila dale tuto diskuzi...
Je jasne,ze se nazorove neshodneme,tedy nezbyva nez se vzajemne pokusit se respektovat a nebrat prispevky druheho prilis osobne,kdyz tak ani v nejmensim nejsou mysleny...🤷🏻♀️
@marcicek84 nechci
To respektovani ti pripomenu, to je vazne k popukani 😀
Ale jestli to fakt udelas a prestanes lidi urazet, tak se ti 10x rada omluvim v reaku i v duch. Byla by to pecka
Panboze za co,tak co nas ceka? https://www.novinky.cz/koronavirus/clanek/zeman...
@marcicek84 tak to je mazec...zasr me rozciclo toto:
Ústředního krizového štábu Janu Hamáčkovi navrhoval uzavření Karviné, která v té době byla brána kvůli masivnímu šíření koronaviru v dolech jako největší české ohnisko
pritom v tv namestek karvine rikal jak se nelibi co stat udelal s karvinou..zadne ohnisko se pry nekonalo..sam v okd byl zjistit jak to vypada...to je hjus ty media...
zajimave jaka brizantni opatreni nas cekaji...to uz si nas pripravuji...urcite neco chystaji
@marketka_m ja toho Babise fakt nemusim,ale s tim letnim rozvolnenim bez rousek souhlasim,to mu za vinu fakt nedavam,opravdu to spolecnost chtela,nas se to moc netykalo, u nas to bylo jen 2 x po 14ti dnech,ale i tak si myslim,ze to bylo potreba a stejne uz jsme zase vsichni oranzoveli,bez ohledu na letni noseni rousek,chyba byla ze to od pulky srpna nenaridili v te Praze,to byl vysmech obcanum MSK a ted ma Praha a stredocesky kraj nejhorsi cisla a uvazuji i o jeji karantene...
Ohnisko v Karvine ale bylo a proto jsme to odnesli letnimi opatrenimi,jenom teda kdyby se tam zakrocilo jeste na jare v dobe nouzoveho stavu,mohl mit MSK v lete volno...
A ano,urcite pro nas vsechny neco zase chystaji...
@marcicek84 mylsis ze osoba co je na meste keca o ohnisku korony? ja nevim driv byh rekla ze keca qvlada
@marketka_m no jako v tech hornickych rodinach to bylo...ale byly to lehke nebo bezpriznakove prubehy,tedy tezko rict,kdo keca,pokud keca vlada,tak jsme meli letni opatreni zbytecne...
A koukni:
Dlouhodobý plán dalších opatření bude v pátek: Dlouhodobý plán dalších opatření bude podle ministra zdravotnictví představený v pátek. Budou od dalšího pátku a některá dlouhodobá, řekl v ČT.
@marcicek84 Jezkovy voci, co to zase meles, jaka karantena Prahy a stredoceskeho kraje? To psali v Parlamentnich listech nebo Jolana vestila z karet? Pro ostatni aktivne nezucastnene uzivatelky, v Praze nemocni na ulici zatim nelezi, hygiena nam ted uzavrela krouzky ale vice mene odhadujeme ze to je proto, ze se na nasi hygienu nadava zejmena z jinych casti republiky jak tady nic nedelaji a nestihaji trasovat ty 3mil obyvatel v Praze a S. kraji a vsechny ty, co sem jezdi za studiem a praci z ostatnich koutu republiky. Coz hygiena sama priznala, ze je nerealne. Jinak si zijeme v ramci moznosti normalne, funguji skolky a skoly az na nektere, chodi se do prace, k lekarum se da porad jeste chodit, venkovni hriste a parky pro deti jsou otevrene, obchody a obchodaky take, konaji se trhy. Nosime rousky a respiratory a vyhlasit samostatnost na CR se nechystame.
@jelenice_zavodnice precti si odkaz ze 13:27,ktery jsem zde vkladaka,drasticka opatreni jako karantenu Prahy by podporil Zeman,jestli bude o tom rozhoduji jini...kazdopadne jste v cervenych cislech a to ani Karvina v techto cislech nebyla a o jeji karantene se uvazovalo....
@marcicek84 Zeman by podporil i pripojeni CR k Cine, takze asi natolik je jeho vyhlaseni relevantni, kor na seznamu. V cervenych cislech je Praha uz delsi dobu, a ted nas predbehl nejaky okres tam od vas, asi chcete byt solidarni 😉. Jo a podle tvych sdeleni mela byt Praha v karantene uz minimalne trikrat, takze asi tolik k tomu.
@meesha Ne? No jo, nejako se uz neorientuji, kdyz Ezo Tv nas poskytovatel sluzeb uz davno nema v nabidce 😀
@marcicek84 zadny prispevek jsem nesmazala ! opakuji, ze jsi lharka a manipulatorka. prekrucujes a vkladas lidem do ust slova, ktera nikdy nerekli. za svymi prispevky si narozdil od tebe stojim.
@jelenice_zavodnice nove nakazenych v praze ubyva, ze? R se trosku zlepsilo. nevidim to nijak tragicky.
dle clanku dokonce byla chyba plosne nenoseni rousek - to teda koukam, ze prezident zeman neco takoveho vyslovil nahlas (a uznal tak chybu svou i vlady). a dokonce, narozdil od jinych, ma postaven zivot cloveka na prvnim miste.
@puhelin ber to tak, ze te urazil jeden anonymni zavistivy neprejicny a zrejme velmi nestastny clovek na netu. buh vi, co a kdo se na druhe strane pc schovava. ma predstavivost je velika, takze to vidim v zivych barvach 🙂). neukladam si nic, nemazu nic a na tom, co napisu, trvam. clovek dela sice chyby, nekdy rekne ci napise neco ve zbrklosti a treba toho i lituje. vzdy to jde nejak vysvetlit (ikdyz ve psanem slovu to jde casto hur , nez tvari v tvar). casto te druha strana nepochopi nebo prekrouti skutecnost, vytrhne z kontextu a pod. to je holt svet internetu. obcas holt narazis na nekoho, kdo tim zije. je to vlastne chudak. lituj ho, nebud nastvana. je zbytecne si kazit den.
@marketa11112 🤔 tak proc na tom miste neni a je zde hlaska prispevek smazany autorem,neprijde ti to zvlastni? 🙊🙉🙈
Asi zbytecne se k tomu vracet,vysvetlit nevysvetlitelne asi nejde...
@jelenice_zavodnice no kazdopadne nouzovy stav je od pondeli,polozme si otazku proc ho zavadet a plne jej nevyuzit,kdyz se pak bojuje o kazdy tyden...to mi nedava smysl,budou chtit maximalizovat tento stav...vsak v patek uvidime co nam Prymula predstavi za opatreni...
Jestli se bavis o okresu Uherske Hradiste,tak te musim zklamat to neni MSK,nybrz Zlinsky kraj.
@marcicek84 zadny prispevek jsem nemazala. ani nevim, na ktere strance to je , protoze se v diskusi nevracim. nejsem cvok, ktery proleza kdo co kde napsal, abych to mohla pouzit proti nemu, nekopiruji prispevky, neudavam lidi a pod. ale tobe by to slo - mohla by jsi se jmenovat bures.
Tak v te petici lekaru proti vladnim opatrenim je uz pres 21 tis.podpisu a Prvosenka se zlobi 🙈🙉🙊

A to je celkem zajimave... https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/S...