Koronavirus. Co si o tom myslíte?
Zajímalo by mě, proč byla smazána diskuze "Koronavirus. Co si o tom myslíte?"?
Stručné shrnutí
- Koronavirus se v diskusi vnímá jako respirační infekce s rizikem těžkého průběhu u starších osob a lidí se sníženou imunitou, přičemž hlavní doporučená opatření jsou časté mytí rukou, použití dezinfekce (alkogel) a omezování kontaktu s rizikovými skupinami.
- Testování v ČR bylo podle příspěvků prioritizováno pro osoby z postižených oblastí a pro podezřelé případy; v diskusi uvedená cena testu byla 5 000 Kč a první potvrzené případy byly hospitalizovány na infekčním oddělení (Bulovka).
- V diskusi se řešilo zásobování domácností a obchodů (Rohlík, Tesco, Kaufland, Billa, Lidl), dostupnost ochranných prostředků (roušky, respirátory, dezinfekční prostředky) a potřeba nasměrovat omezené zdroje především do zdravotnictví; zmíněn byl také návrh vyhlášení nouzového stavu.
Nejčastější otázky
Q: Jak se v Česku testuje na koronavirus a kdo má přednost?
A: V diskusi bylo uvedeno, že v ČR se testují primárně lidé s příznaky, kteří byli v postižených oblastech nebo měli kontakt s potvrzeným případem; test byl v příspěvku kvantifikován částkou 5 000 Kč.
Q: Kdy se pacient s podezřením na koronavirus hospitalizuje?
A: Podle příspěvků byly první potvrzené případy hospitalizovány na infekčním oddělení (Bulovka), zatímco většina nemocných se podle diskuse zvládne léčit doma v karanténě.
Q: Jaká ochranná opatření doporučují diskutující?
A: Diskuse doporučovala časté mytí rukou, použití dezinfekčních gelů a ubrousků (alkogel, dezinfekční ubrousky), omezení návštěv rizikových osob a pečlivé hygienické návyky; názory na nošení roušek u zdravých osob se lišily.
Q: Mají lidé kupovat zásoby potravin a na jak dlouho?
A: V diskuzi se často zmiňovala zásoba na 14 dní jako doporučení (uvedeno i v souvislosti s obecnými doporučeními k připravenosti), zároveň byly kritizovány extrémní hromadné nákupy a prázdné regály v hypermarketech (zmíněny Rohlík, Tesco).
Q: Kde hledat spolehlivé informace o vývoji epidemie?
A: V diskuzi byly odkazovány zpravodajské zdroje i odborné souhrny: iDNES.cz (tisková konference ministra Adama Vojtěcha), Aktualne.cz, Novinky.cz, worldometers.info, ABC News a český přehled lékaře na stefajir.cz.
Q: Co dělat po návratu z rizikové oblasti nebo při příznacích?
A: Diskuse doporučovala nechodit přímo do ordinační čekárny, ale volat obvodního lékaře z domova, který podle potřeby zprostředkuje testování a kontaktuje příslušné orgány; nekontaktovat ostatní a dodržovat karanténu.
Závěry z diskuze
Shoda
- Důraz na základní hygienu: mytí rukou a použití dezinfekce (alkogel, dezinfekční ubrousky) je klíčové.
- Rizikové skupiny jsou starší lidé a lidé se sníženou imunitou, astmatici a pacienti se srdečními onemocněními.
- Zdroje ochranných prostředků (roušky, respirátory, dezinfekce) by měly být prioritně nasměrovány do zdravotnictví.
Sporné názory
- Roušky: část diskutujících tvrdila, že nošení roušky u zdravých osob může být škodlivé (zachytí nečistoty), jiní roušky a respirátory nosili nebo považovali za užitečné.
- Zásobování: některé příspěvky obhajovaly zásoby na 14 dní, jiné kritizovaly panický nákup a zásobování nad rámec běžné potřeby.
Otevřené otázky
- Jaká je skutečná smrtnost a míra asymptomatického přenosu v populaci, pokud mnoho lehkých případů není testováno?
- Dostatečnost ochranných prostředků a jejich distribuce do nemocnic a ambulancí v případě větší vlny pacientů.
Zmíněné značky a firmy
Rohlík, iTesco, Tesco, Kaufland, Billa, Lidl, Bulovka, Ministerstvo zdravotnictví, iDNES.cz, Modrykonik.cz, Aktualne.cz, Novinky.cz, Worldometers, ABC News, Stefajir.cz, GEA.de, ČZU
Zmíněné produkty a metody
roušky, respirátory, dezinfekční prostředky, alkogel, dezinfekční ubrousky, test na koronavirus (uvedená cena 5 000 Kč), karanténa, nouzový stav, mytí rukou, hospitalizace na JIP/intenzivní péče
Místa a osoby
Praha, Brno, Ostrava, Itálie, Čína, Wu‑chan, Lombardie, Jižní Korea, Bulovka, Adam Vojtěch, Martin Nejedlý, Vratislav Mynář, Jaroslav Tvrdík, paní profesorka Adámková
@anina32 tak vzhledem k tomu,ze posledni 2 mesicem omylem v kazde diskuzi lajknes nekolik mych prispevku a pak to odlajknes,tak jsem mela spise opacny dojem,bohuzel jsi nevedela,ze se mi to v upozorneni i tak objevi...Tak se neboj se osmelit,kdyz se to stejne provalilo,nebo to mam nazvat pravym jmenem,a to slidenim?
@anina32 Budu asi jediná, ale já ti fandím, že do očkování půjdeš. Osobně jsem dost antivax, ale nejsem magor, abych někoho přesvědčovala o své pravdě. Hlavně zdraví 🍀 , nikdo nevíme, jak se bude situace vyvíjet.
@marcicek84 prosim te, tomu snad nikdo nemuze verit. A co je to blbost s tim ockovanim chripky.🙈 Rada se necham pripovzdelat.
SDÍLEJTE RYCHLE NEŽ TO SMAŽOU!!!
@meesha prosim cti.... to jeste nesmazali,jak vidis... 🙉🙈🙊https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/do-ceska-se-...
@marcicek84 no, ctu. Ctu, ze se to stalo pri testovani na fretkach, a ze je dobre. ze kontrolni mechanismy funguji a zareagovali sice lehce po 12, ale prislo se na to. 🤷🏾♂️
Slo o nehodu pri vyzkumu.
@marcicek84 tak to pak nic nejez, nepij, neuzivej. Protoze takove veci se stavaji. V jogurtu muzes mit strepy, v piti dezinfekcni prostredek a v prascich jine prasky, nez tam maji byt. Je to blby, muze to byt tragicky, ale nejsou za tim zadne konspirace.
@marcicek84 u te covid vakciny ver, ze si sakra daji bacha. A proto je take stale otazkou jaka bude ucinnost, protoze nizsi ucinnost je dan za bezpecnost. Je to takove balancovani
@meesha zapomnela jsi na posypovou sul v bramburkach 🤣🤣🤣 no jinak pikud to nekdo bere jako normu a standard,tak mi asi nebude vadin zadny sajrajt,ktery se v te covid vakcine objevi a pokud se po 5 letech projevi NU,tak si to uz clovek ani nespoji...
@meesha jsi odvážná žena že ti je jedno co jíte a pijete, když říkáš že se takové věci stávají 😀 my třeba řešíme co jíme a pijeme... ouuuu...
@marcicek84 no vidis, to je pekny priklad. Nevim, kdo to bere jako standard (mne to teda prijde dost nestandardni), ale smir se s tim, ze krome smrti holt nic neni 100%
Holky, nechci vám brát iluze ale pokud tady nějaké očkování proti covid-19 bude, tak o tom, jestli se očkovat necháte nebo nenecháte, bohužel nebudete rozhodovat vy.
Je to celosvětová epidemie, její vliv je globální, stejně jako propojení ekonomik a světové společnosti. Tato epidemie do dnešního dne způsobila nejvíc problémů v ekonomickém, pracovním a společenském životě, je to smutné ale bohužel i tato diskuze je důkazem toho, že "zdravotní následky" jsou stavěné až na další příčky. A pokud WHO ve spolupráci např. s nejdůležitějšími hospodářskými organizacemi se rozhodnou zařadit tuto vakcínu na seznam povinného očkování, tak do toho půjde celý svět. A nikoho ve světe nebude zajímat, jestli v nějaké ČR někde ve východní Evropě (z politického i ekonomického hlediska nás svět bohužel pořád vnímá jako východní Evropu, to jen tak mmch kdyby někdo chtěl moje nepřesnosti opravovat 😉) brojí proti tomuto očkování a očkovat se nebudou. A to, že se pro nás např. zavřou nejenom cestovatelské hranice ale i ekonomické a finanční, bude bolet mnohem víc, než odpor k očkování.
@marketka_m ale tak resit to muzes horem dolem, ale zrejme ti to bude houby platny, kdyz si lokneS piva a zjistis, ze je v nem louh, treba. A nerikej mi, ze pivo nepijes, to je priklad 🙈 ji? Nebo tu technickou sul bys hned pri prvnim pouziti poznala? Ja teda asi ne,
@meesha tak já to taky nepoznám, ale když pak se to zjistí u nějakého výrobku tak ho nejdu koupit.. nebo snad jdu koupit a řeknu si však to je život to nevadí?? asi ne.
@jelenice_zavodnice souhlasím, o tom my nebudeme rozhodovat.. a určitě to příjde, dřív nebo později.. je v tom daleko více ukryto než si myslíme..
@jelenice_zavodnice jsem zvedava. Fakt je, ze treba v Australii je udajne o povinnem ockovani rozhodnuto. Ja mam obavy, ze by to tady -a ted myslim treba evropske zeme - vedlo k tak problematickym jevum ve spolecnosti, ze to asi spis neocekavam. Ale fakt uvidime, to je muj naprosto subjektivni dojem. S ja jsem hodne provax, ale asi bych se hodne bala. Mozna, ze by to spravila tricha osvety a vysvetlovani
@jelenice_zavodnice a kdyz jsem psala,ze to bude smerovat k povinne vakcinaci ja,tak me tady malem ukamenovali,tak si dej pozor...
Jedine stesti zatim je,ze te ockovani letky nebude hned dost pro vsechny,takze povinne by to mohly mit zatim jen rizikove skupiny pokud bude malo zajemcu.
@marcicek84 Nevsimla jsem si, ze by ti kvuli tomu nekdo ublizoval. Proste mame jiny nazor
@marketka_m to muze byt a ted uz budou testovat na tom testovani naroda na covid ,jak rychle praktici odebreou krev a otestuji a kolik lidi se necha a budou vedet i jak rychle tim padem lidi naockuji...kdo ma figle a zasterku...
Jeee, a ze to tu nekdo zminoval - ze by s Erousce mely dat slevy nebo tak neco 🙂
https://domaci.ihned.cz/c1-66827670-aplikace-li...
@meesha Evropa bude mít ekonomické problémy a z toho samozřejmě plynou ty celospolečenské. Nevím, ale zatím se mi to jeví tak, že prostě ekonomika za každou cenu a zdraví až někde tam dál, minimálně doteď v ČR. Musím se podívat jak to vnímají v jiných zemích EU, netuším, už dávno jsem nečetla něco aspoň trochu nezavádějícího, co se vnímání corony v Evropě v současné době týče. Nevím, jestli je to srozumitelné, co tím chci říct, nějako to neumím zformulovat pořádně 🙂
Ale využila bych tématu očkování a zeptala bych se @odula, jak je u vás vnímáno téma případné očkování proti covid-19? Už se o tom vůbec mluvilo ve společnosti? Díky
@jelenice_zavodnice je to srozumitelne. A verim, ze to muze byt jedna z cest.
Taky o zahranici neslysim jine zpravy nez “tam nikdo nesili a nemaji rousky” nebo “tam maji rousky”. Nejak se to scvrklo na kus hadru. Odula urcite neco doda, davala sem nedavno Tegnella a ockovani.
@meesha Jj, to jsem četla, že si drží pořád názorově identitu k situaci ve Švédsku a nelítá ode zdi ke zdi.
@jelenice_zavodnice jj, a ze varuje pred prehnanym optimismem, ze vakcina vse vyresi. Ale byl to hodne strucny clanek. Treba se ted dozvime vic 🙂
Info k eRousce. Přišlo mi upozornění na setkání s nakazenym a datum, kdy k němu došlo 😉 v Praze funguje 😉

Prymula k rouskam:
Je pravdou, že může mít negativní vliv, že se roušky zavedly později. Efekt je ale poměrně malý,“ reagoval ministr na dotazy novinářů. Podle něj vinu na zhoršující se situaci nese i řada dalších věcí.
Ano, rybarska sit opravdu nechrani nikoho ani nic...