Koronavirus. Co si o tom myslíte?
Zajímalo by mě, proč byla smazána diskuze "Koronavirus. Co si o tom myslíte?"?
Stručné shrnutí
- Koronavirus se v diskusi vnímá jako respirační infekce s rizikem těžkého průběhu u starších osob a lidí se sníženou imunitou, přičemž hlavní doporučená opatření jsou časté mytí rukou, použití dezinfekce (alkogel) a omezování kontaktu s rizikovými skupinami.
- Testování v ČR bylo podle příspěvků prioritizováno pro osoby z postižených oblastí a pro podezřelé případy; v diskusi uvedená cena testu byla 5 000 Kč a první potvrzené případy byly hospitalizovány na infekčním oddělení (Bulovka).
- V diskusi se řešilo zásobování domácností a obchodů (Rohlík, Tesco, Kaufland, Billa, Lidl), dostupnost ochranných prostředků (roušky, respirátory, dezinfekční prostředky) a potřeba nasměrovat omezené zdroje především do zdravotnictví; zmíněn byl také návrh vyhlášení nouzového stavu.
Nejčastější otázky
Q: Jak se v Česku testuje na koronavirus a kdo má přednost?
A: V diskusi bylo uvedeno, že v ČR se testují primárně lidé s příznaky, kteří byli v postižených oblastech nebo měli kontakt s potvrzeným případem; test byl v příspěvku kvantifikován částkou 5 000 Kč.
Q: Kdy se pacient s podezřením na koronavirus hospitalizuje?
A: Podle příspěvků byly první potvrzené případy hospitalizovány na infekčním oddělení (Bulovka), zatímco většina nemocných se podle diskuse zvládne léčit doma v karanténě.
Q: Jaká ochranná opatření doporučují diskutující?
A: Diskuse doporučovala časté mytí rukou, použití dezinfekčních gelů a ubrousků (alkogel, dezinfekční ubrousky), omezení návštěv rizikových osob a pečlivé hygienické návyky; názory na nošení roušek u zdravých osob se lišily.
Q: Mají lidé kupovat zásoby potravin a na jak dlouho?
A: V diskuzi se často zmiňovala zásoba na 14 dní jako doporučení (uvedeno i v souvislosti s obecnými doporučeními k připravenosti), zároveň byly kritizovány extrémní hromadné nákupy a prázdné regály v hypermarketech (zmíněny Rohlík, Tesco).
Q: Kde hledat spolehlivé informace o vývoji epidemie?
A: V diskuzi byly odkazovány zpravodajské zdroje i odborné souhrny: iDNES.cz (tisková konference ministra Adama Vojtěcha), Aktualne.cz, Novinky.cz, worldometers.info, ABC News a český přehled lékaře na stefajir.cz.
Q: Co dělat po návratu z rizikové oblasti nebo při příznacích?
A: Diskuse doporučovala nechodit přímo do ordinační čekárny, ale volat obvodního lékaře z domova, který podle potřeby zprostředkuje testování a kontaktuje příslušné orgány; nekontaktovat ostatní a dodržovat karanténu.
Závěry z diskuze
Shoda
- Důraz na základní hygienu: mytí rukou a použití dezinfekce (alkogel, dezinfekční ubrousky) je klíčové.
- Rizikové skupiny jsou starší lidé a lidé se sníženou imunitou, astmatici a pacienti se srdečními onemocněními.
- Zdroje ochranných prostředků (roušky, respirátory, dezinfekce) by měly být prioritně nasměrovány do zdravotnictví.
Sporné názory
- Roušky: část diskutujících tvrdila, že nošení roušky u zdravých osob může být škodlivé (zachytí nečistoty), jiní roušky a respirátory nosili nebo považovali za užitečné.
- Zásobování: některé příspěvky obhajovaly zásoby na 14 dní, jiné kritizovaly panický nákup a zásobování nad rámec běžné potřeby.
Otevřené otázky
- Jaká je skutečná smrtnost a míra asymptomatického přenosu v populaci, pokud mnoho lehkých případů není testováno?
- Dostatečnost ochranných prostředků a jejich distribuce do nemocnic a ambulancí v případě větší vlny pacientů.
Zmíněné značky a firmy
Rohlík, iTesco, Tesco, Kaufland, Billa, Lidl, Bulovka, Ministerstvo zdravotnictví, iDNES.cz, Modrykonik.cz, Aktualne.cz, Novinky.cz, Worldometers, ABC News, Stefajir.cz, GEA.de, ČZU
Zmíněné produkty a metody
roušky, respirátory, dezinfekční prostředky, alkogel, dezinfekční ubrousky, test na koronavirus (uvedená cena 5 000 Kč), karanténa, nouzový stav, mytí rukou, hospitalizace na JIP/intenzivní péče
Místa a osoby
Praha, Brno, Ostrava, Itálie, Čína, Wu‑chan, Lombardie, Jižní Korea, Bulovka, Adam Vojtěch, Martin Nejedlý, Vratislav Mynář, Jaroslav Tvrdík, paní profesorka Adámková
@marcicek84 Jenže ty neumíš ani počítat, to jsi nám tu předvedla už několikrát😂 Docela se možná modli, aby ta domácí škola byla i příští rok. Myslím, že se dozvíš dost zajímavých věcí v tématu čtení a počítání.
@hojda no jo, urážky, nic jiného, pořád stejná, když se přijde na to, že Flegr je mimo a kecá a že roušky nechrání a taký to je kec, že i velikost těch kapének propouštějí, tak se nedivím Švédsku, že z lidí nechtějí dělat voly a ty roušky povinně ani nezavádějí...No takže si @meesha klidně žijte ve svém bludu a pokračujte v hraní si na pandemii vč. nesmyslných opatření, ale lidé už pomalu prozírají, snad prozřou dříve než bude pozdě...
@marcicek84 No Flégr úplně mimo není, docela mu ty předpovědi vychází. Na rozdíl od Pekové, která tvrdila, jak virus zmizí.
@marcicek84 Asi si zopakuj i psaní. Nechápu vůbec,co jsi chtěla říct tímto: že Flegr je mimo a kecá a že roušky nechrání a taký to je kec, že i velikost těch kapének propouštějí, tak se nedivím Švédsku, že z lidí nechtějí dělat voly a ty roušky povinně ani nezavádějí.
A s každým vyvráceném bludem roste agresivita svědků covidových, já to chápu, ono se jim bere jejich náboženství, tak časem zase přilnou k něčemu jinému...🙈🙉🙊
@ilonne Flégrovi nevyšlo téměř nic. Peková dala limit, ten ještě běží, pokud vím, ale čísla jaksi klesají, takže...
@marcicek84 wow 🤣🤣🤣 tak snad to v tom limitu stihnem
Marci ty zonue sebe chrlis tak, ze ty vety fakt obcas nedavaji gramaticky smysl, ja to treba pak preskakuju, protoze to se vazne neda. Zkus si to po sobe nekdy precist nez to vyplivnes. Skodis sama sobe.
@marcicek84 Ty tomu paskvilu říkáš psaný text? 😂 Dej si pauzu. Včera byl svátek a ty strašíš pořád tady ať je svátek, víkend, dovolená, zavřená školka, home office, jaro, léto, podzim..... Tohle už opravdu není normální a čím dřív si to přiznáš, tím líp pro tebe a tvou rodinu.
@meesha no time, bohužel...více věcí naráz...už jsem o tom psala několikráte...
@hojda a co třeba místo mě, řešit svůj neopodstatněný strach, děti ti za chvíli půjdou do školy, takže zkus třeba nějakou uklidňující meditaci...ale chápu, že je pro tebe výhodnější řešit život druhých a hledat na něm nějaké domnělé problémy...trochu úsměvné...
@marcicek84 hele a vsimla sis, ze jediny clovek, ktery porad pise jak ho chteji tyrat (pcr testy), znicit mu cilene zdravi (rousky), vydesit ho k smrti (flegr), znicit budoucnost jeho ditete (distancka a knikajici ucitele) a “pomalu mu utahuji srouby” a chteji ho -nebo ostatni povinne oockovat, budliky budliky, jsi siroko daleko jen ty?
My si chceme v klidu vymenovat zajimave clanky, data a treba i osobni zkusenosti 🙂
@marcicek84 Flegrovi to vychází, zabírají opatření. A Pekové by bez zavedených opatření nevyšlo vůbec nic. No, do léta jí to nevyšlo ani přes ta opatření.
@marcicek84 Domnělý problém??? Zkus se zeptat manžela a dcery jestli to taky tak vidí. Jsi tím posedlá a trvá to už dlouho.
@meesha já vím, že tě jiný pohled obtěžuje, to už jsi tady ukázala i jiným, ale je třeba se hold smířit s tím, že ne každý na to nazírá stejně jako ty a že i ty může mít ve svém nazírání limity...protože obě dobře víme, že ta pravda nakonec bývá někde uprostřed a ano šrouby se utahují stále, byť se "uvolňuje" jde o to, že tím rádoby uvolňování dochází v jiných oblastech k zpřísňování...
Někdo se rád nechá strašit mražáky a Flegrem, někdo raději zvolí rozumnější názor dr. Pekové, nakonec je jedno jestli to zmizí teď nebo do jara, ale pořád věřím, že to zmizí a nebude to vlivem očkování, byť se to budou snažit na to navlíknout, ono by to zmizelo i bez zásahu, ale zase by na tom nikdo nevydělal, že....Lidské motivy jsou prosté, kdo si myslí, že jde vládě o lidi, je blázen, o nás nikomu nikdy nešlo a nejde...a těžko to se to změní, je to tak od věky věků, jen teď si někteří myslí, že se zachraňují životy...ale musely by se zachraňovat, kdyby si v té labině dali pozor? Tam je ten pes zakopaný a kdyby nebyl mezinárodní průser a bylo to přírodní, tolik opatření by se ani nedělalo. Ale ono asi ty důkazy o původu viru někde už budou...A lidem co budou splácet statní dluhy naše děti budou dělat za almužnu, těm se to přece říct nemůže, co kdyby jednou řekli a dost...
@ilonne no jo, všichni jeli všude, tak co mohlo vyjít, hlavně z toho Chorvatska si to navozili zase zpátky...
@hojda jsi tematicky úplně mimo, takže je otázkou, zdá máš zájem se vrátit k tématu a přestat osobními neopodstatněnými urážkami a mylnými dedukcemi, nebo ti jde o právě o toto a o diskuzi na dané téma nemáš zájem. Pokud stojíš o to urážení, tak tě musím zklamat, ale nemám zájem. 🙂
@marcicek84 Tak se toho drž hlavně sama🙏. Tak schválně, jak dlouho to bude od teď trvat, než zase začneš....
Jak je to myšlené s tím PSEm, když okres je fialový, ale kraj jako komplet červený? Jaké tedy platí opatření? https://www.novinky.cz/koronavirus/clanek/index...
@hojda regionalne se to zatim neridi,regionalne se to ma ridit na tech dvou nejnizsich urovnich,ty vyssi maji slouzit jen pro orientaci ale plati pak opatreni a stuoen rizika vypoctene pro celou CR,tedy vsichni jsou na urovni rizika c.4, byt jsou na tom nekteri regionalne lepe a jini hure...
@marcicek84 Ostrava není jediná, Olomouc taky:
https://www.idnes.cz/olomouc/zpravy/mobilni-box...
kde,že končí ta věta? Uf. Asi unava či vztek?
Takze tu máme předpověď,že virus do jara zmizí? Beru sázky. Netvrdil tu nedávno někdo,že virus nezmizí,že se s ním musíme naučit žít stejně jako s chřipkou?
Holky, dnes odpoledne opakovala ČT dokument BBC "Španělská chřipka", už ho dávali i min. týden. Ještě není v archivu ale určitě na webu někde bude. Je to z roku 2018. No, řeknu vám, některé zmiňované fráze, výpovědi a myšlení lidí, to se nezměnilo ani po 100 letech.
https://www.ceskatelevize.cz/porady/12427077689...
@jelenice_zavodnice pred asi tak rokem jsem neco takoveho videla, bylo tam dost naturalisticky ukazano, jak vypadal konec nakazene obetave zdravotni sestricky, ktera umirala na edem plic. Tehdy jsem si uvedomil, jak moc utrpeni se muze skryvat za “obycejnym”-zemrel na virovy zapal plic. Mockrat jsem si na to vzpomela, kdyz me nekolik hodin nechtel pustit astma zachvat, jak tohle muselo byt hrozne. A tech obeti, ktere tak skoncily. :/
Byl to tenhle dokument? Vic mi neutkvelo, nebylo to tak “aktualni”


@marcicek84 uz zase se mi chce radostne vykriknout 🤣
Zij si ve svem bludu, my ho zname, nemusis to tu plevelit porad dokola. Me stacilo, kdyz jsem se ti snazila vysvetlit tu vec s nosni prepazkou. Holt zeme je placata a tobe to tak vyhovuje. Prosim. Proti gustu....