Potřebuju poradit a taky malinko psychicky podpořit, protože se mi zdá, že už se z toho zblázním…!“  Píše jedna z maminek na místním fóru o refluxu. Mohlo by se zdát, že se jedná o obyčejný problém s ublinkáváním. Ale maminky, které si tím se svými miminky či většími dětmi prošly, ví, že reflux dokáže pořádně potrápit a přináší s sebou spoustu problémů a potíží.


Image titleCo je to reflux?

Odborný název gastroezofagální reflux označuje návrat nestrávené stravy a žaludečních šťáv ze žaludku do jícnu kvůli nedovyvinuté žaludeční záklopce. U kojenců je považován za fyziologický jev způsobený nedozráním trávicího traktu, proto se také mnohem častěji objevuje u předčasně narozených dětí. Pokud však potíže přetrvávají i po ukončení období kojeneckého věku, je již považován za patologický a je nutné zahájit vyšetření či léčbu, aby bylo co nejvíce sníženo riziko komplikací, které mohou reflux doprovázet, jako např. neklidný spánek, chrapot, časté záněty dýchacích cest, kašel, zhoršené dýchání aj.


Projevuje se častým ublinkáváním i několik hodin po jídle, může mít podobu obloukovitého zvracení, ale i drobných častých epizod. Dítě bývá velmi často celkově neklidné, plačtivé, kroutí se, prohýbá se do luku. Mnohdy mívá i tzv. skrytou podobu, kdy nenatrávená strava pouze dráždí jícen, ale nedochází k blinkání. Miminko má vlastně nepříjemné pocity pálení žáhy, takže se často kroutí a pláče. Mnohé maminky pak ani nenapadne, že se může jednat o tento problém a plačtivé miminko mylně pokládají za hladové nebo že má potíže s plynatostí.


Existuje pomoc?

Fyziologický reflux nevyžaduje lékařských zásahů, je to však natolik nepříjemný problém, že je každá rada drahá. Představte si, že celé dny jen převlékáte svoji ratolest či sebe. Místo voňavého miminka, které jste chtěla parádit do krásných oblečků, máte věčně poblinkané uplakané mrně, okolí je nemile překvapeno častými nehodami vašeho prcka. Bojíte se chodit na návštěvy, abyste nezničili koberec svých přátel. Bojíte se pochovat či naopak položit dítě, aby zase neblinkalo. Bojíte se usnout, aby se miminko nedusilo zvratky, váš věrný společník je bryndák a látková plena. Kdo zažil, ví, jak je to těžké a psychicky náročné. Pojďme se podívat, jak můžete nepříjemné projevy refluxu alespoň zmírnit.


Svislá poloha

My to máme taky, ale bohudíky se to zlepšilo, prostě co nejdéle držet ve svislé poloze. Já uvažuju, že si koupím šátek a budu ho prostě pořád nosit, protože pak vůbec nezvrací,“ říká jedna z maminek.


Opravdu se udává, že svislá poloha by měla nepříjemné příznaky mírnit. Po nakrmení je dobré dbát na odříhnutí, musíte být trpělivé, některým dětem to může trvat i několik desítek minut. Svislá poloha by měla zabránit zpětnému vracení mlíčka, ideálně se jeví ergonomická nosítka a šátky. Ne všechny děti ale chtějí být nošeny, ne vždy je to možné.


Pokud tedy dítě po jídle odkládáte do postýlky, praktikujte tzv. zvýšenou polohu, tzn. část postýlky, kde má miminko hlavu, podložit, aby hlavička byla výš než nohy. Poslouží pár tlustých knih, které teď stejně nemáte čas číst, či srolované ručníky pod matraci.


Image titleSprávné krmení

Důležité je zvolit i správný způsob krmení tak, aby miminko nepřisávalo vzduch. Pokud kojíte, dbejte na správnou polohu u prsu. Při krmení lahvičkou vybírejte z řady anti-colic, které díky různým technologiím a tvaru dudlíků eliminují množství spolykaného vzduchu na minimum. 


Opatrná manipulace

Zacházejte s miminkem jak s přeplněnou nádobou, kterou nechcete rozlít. Tzn. opatrně zvedat, příliš nehoupat, nedrncat, odpadají tak různé hry, kdy děti vesele poskakují a natřásají se, opatrně pokládat a přebalovat pokud možno před krmením, popř.po nakrmení dítě co nejdéle podržet ve vzpřímené poloze a přebalovat s určitým zpožděním.


Zahuštěná strava

Na trhu již existují zahuštěná umělá mléka, i jiná mléka s označením AR (anti reflux). Je však prokázáno, že ač může blinkání po těchto speciálních mlíčkách ustat, dále dochází k dráždění jícnu žaludečními kyselinami. Navíc spousta miminek začne mít problémy s vyprazdňováním, protože se zahuštěním mlíčka se zahustí i stolice. Z krmení se někdy stává začarovaný kruh, kdy už není jasné, co prcka vlastně trápí. Zahuštěná mlíčka se tedy doporučují zejména při pomalém či žádném přibírání a celkovém neprospívání.


Trpělivost a psychická odolnost

Měla ho dcera a teď bohužel i syn , který to má ještě ve větší míře. Nechci Vás strašit, ale Leu to přešlo úplně, až když jsem jí v roce přestala kojit. Samozřejmě s příkrmy a pak, když začala sedět, tak se to trochu zlepšilo.


Max to má horší, blije i během kojení (drží prso, saje a blije), blije prakticky pořád, ale naštěstí přibírá dobře, takže mu ničím nebetonuju žaludek a snažím se to brát tak, že ho mohlo potkat něco horšího a že to prostě časem přejde. Ale je to vopruz, během dne zruší několik oblečků, o bryndácích ani nemluvě, mlíko mu teče i nosem, je mi ho hrozně líto.


Jediné antirefluxní opatření, co máme je, že jsme koupili klín do postýlky, aby spal ve vyvýšené poloze. Jinak kojím většinou vleže (to pomáhalo i u Ley) a po kojení s ním nemanipuluju a nechám ho ležet (blije i tak, ale není to tak hrozné)…


Reflux zpomaluje se mnohdy motorický vývoj, protože děťátko v poloze na bříšku stále blinká, panuje i určitá sociální vyloučenost, protože nechcete stále řešit poblinkané podlahy na veřejnosti, neužíváte si nejroztomilejší období vašich dětí.


Obrňte se trpělivostí, je to náročné, ale věřte, že bude líp. Fyziologický reflux by se měl zlepšovat se zavedenými příkrmy, popř.kolem 1.roku úplně vymizet. Ostatně v diskuzi najdete i takové příspěvky:

Ahoj, u nás byl 12. měsíc konečně zlomový. Najednou jsem si říkala, něco mi chybí. A ono blinkání. Jinak jsme to měli podobně, nekonečné story, kopec poblinkaného prádla, pomalé přibírání... Dlouho mu vadil i čaj, cokoliv tekutého, ale fakt v roce to bylo pryč.“


Takže, milé maminky ublinkaných dětí, nevěšte hlavu, vydržte a klidně přijďte do wiki pro radu.