Volný čas

1 zkušenost

Možná, že si říkáte “Cože?! Volný čas? To si snad dělají legraci!” Neděláme, i přesto, že se vám teď v tom shonu přebalování a krmení a uklízení, kdy odpoledne zjistíte, že jste stále v pyžamu a ještě jste se ani nestihla nasnídat, zdá nemožné, že někdy budete mít nějaký volný čas, ale vězte, že i ta doba jednou přijde.

Pokud zrovna neholdujete různým kreativním ručním pracím, které by vám mohly pomoct se trochu odreagovat, možná že se potěšíte alespoň fotkami vašeho miminka. Že ještě žádné nemáte? Na koníku najdete seznam ověřených dětských fotografů včetně zkušeností maminek.

Když se vám narodí miminko, stane se z vás máma na plný úvazek, můžete z toho mít tak trochu “depku”. Najednou nechodíte do práce, kde jste měly možnost potkávat kolegy a řešit jiné věci než plenky a krmení a můžete se cítit izolovaná. Nejste v tom sama, podobně se cítí spousta maminek. Naštěstí existují různá mateřská centra, kam můžete vzít svého prcka, aby se seznámil s novým prostředím a dětmi a zároveň třeba potkáte novou kamarádku.

Jestli vám stále ještě zbývá kapacita na další činnosti, můžete zkusit třeba psát svůj blog, klidně začněte právě na koníku.

No a v neposlední řadě je třeba myslet na to, že je třeba vyplnit volný čas našich nejmenších tak, aby měli dostatečný výdej energie a získaly nové podněty. Mohou třeba chodit do různých kroužků.

Děsíte se, jak přežijete prodloužený deštivý víkend? Co třeba výlet do aquaparku? Jejich seznam a další atrakce pro děti v ČR tu najdete také.

Související články

Pomohl ti tento článek?
 / Ne

Zkušenosti s volným časem

Máš zkušenost s volným časem?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
nugetka20
8. únor 2019

Quiet book - a proč ne?

Hezký den všem. Ráda bych se s Vámi podělila o novou zálibu, nebo jak to říct :)

Znáte to, dítěti už je kolem toho 1,5 roku, nebo i míň. Pravidelně spí po obědě, někdy hodinu, někdy víc, v televizi nic nedávají, číst se Vám nechce, venku počasí taky nic moc. Sedíte doma v obýváku, zapnutou chůvičku a kolem je vzduchoprázdno. Na netu furt to samé, doma poklizeno, uvařeno ..... chtělo by to něco, aby člověk úplně nezakrněl. Ale co? Byt je malej, prcek sice spí, ale přes papírové stěny se nedá dělat nic moc hlučného......

Tak asi takhle nějak to začalo. Pak jsem na netu objevila to zajímavé slovo - Quiet book - tichá nebo taky tišící kniha. Co to jako je? Je to látková kniha, ušitá se spoustou knoflíčků, cinkátek, pentliček. Podle věku dítěte jsou na listech našité různé hry, provlíkačky, schovávačky, tvary, barvičky, vlastně cokoliv, co si vymyslíte. Látková panenka tam může mít svůj pokojíček, nebo koupelnu, kde věší ponožky podle barev. Na další straně může bagr nakládat svůj náklad a hned naproti z cihel na suchý zip skládat domeček. Fantastický svět stvořený jen z látky a nitě. Je to knížka, se kterou si hrají jak děti, tak občas i dospělí, když jí vidí poprvé. Knížka, kterou můžete koupit jako předchystaný polotovar, celou ušitou, nebo si jí vymyslet pro své dítě úplně sama.

Lovila jsem další a další informace, z obrazovky na mě skákaly obrázky s různými aktivitami. Návod, jak ušít už je taky spousta, stačí zadat do vyhledávače "Jak ušít quiet book". Základem je látka, výztuha, namalovaný obrázek, jehla s nití .... a miliony a miliony stehů :) A právě ta nimravá práce je na tom všem to nejdražší. Člověk najde spoustu knih už ušitých, vymyšlených.....ale buď bylo zpracování takové, že bych danou prodejkyni propleskla (ano, opravdu jsou některé schopné "šít" QB pomocí lepidla a tavné pistole, bez ohledu na to, že je to hračka pro malé dítě, co může malý knoflík spolknout. Hlavně že svůj "výtvor" prodají), nebo je zpracování opravdu krásné, ale ta cena ...... vůči práci absolutně pochopitelná, vůči mateřské 7.000 bohužel nemyslitelná. A tak jsem si prostě řekla, že to dám sama a tak, abych se nemusela stydět.

Vlastně to ve výsledku není materiálově nijak drahé, těch pár hadříků a nití má doma skoro každá ženská. Nejsnazší práce je s filcem - a ten se řádově prodává cca za 20 Kč jedna barevná A4. A ani vlastně nemusíte mít šicí stroj (případně, když už ho teda máte, tak je fajn ho mít jinde než v ložnici, vedle dětské postýlky, jako to mám já :D ). Namalujete obrázek, vystříhnete filc, podžehlíte látku a pak už jen v klidu steh za stehem, bez chvátání, bez stresu, relaxovat.... A co když to přešvihnete a stehy jsou křivé, látka nelícuje, případně to není úplně dokonalé? Pokud je to dobře přišité, aby dítě nemohlo knoflík utrhnout a spolknout, tak se tím vůbec netrapte. Někde upáráte, někde přišijete kytičkou. Věřte, že prťous bude absolutně nadšený. Stačí jen zvolit aktivity pro jeho věk, udělat to jednoduše, barevně. Dobře ušitá kniha vydrží spousty let, není kam spěchat.

Jak to nakonec dopadlo? Dala jsem to. Sice s rozpíchanými prstíčkama, potem a krví jsm jí pokřtila, občas mi tekly nervy a rozešitá letěla do kouta, ale nakonec jsem jí vážně dodělala :) Syn jí dostal k 2. narozeninám. Vím, že není dokonalá, že mi trvala víc jak 3 měsíce, ale ty rozzářený dětský oči za to stály. A víte co? Je to hrozně návykové :) Právě jsem došila třetí (všechny jsou rozdané v rámci rodiny) a už mě zase pomalu svrbí prsty a přemýšlím, co by se dalo ušít. Vím, že na nějaké uživení by to fakt nebylo, ale jako koníček je šití vážně úžasné. Doporučuju. Furt lepší, než sedět na netu :D
1 poděkování