Je běžné mít otok při větší tvorbě mléka?

Zodpovězené
29. únor 2024

Dobrý den,

mou 2,5měsíční dcerku kojím od narození přibližně každé dvě hodiny. Tedy v noci méně. To si mléko odstříkám nebo odsaju ruční odsávačkou. Mléka mám zatím dostatek (možná až přebytek).

Asi po měsíci kojení jsem musela řešit zánět prsu i s abscesem, který byl odstraněn punkcí. Aktuálně mám už asi 2 týdny na stejném prsu, resp. těsně nad ním (cca oblast 2/3 žebra) otok horizontální. Jelikož sono neukázalo nic specifického, jen prsní žlázu, zkoušela jsem si ji z obavy před možným opětovným ucpáním mlékovodu masírovat. To asi nebyl úplně nejlepší nápad, neboť teď je místo na dotek bolestivé jako modřina a otok přetrvává.

Může být takový otok normální při větší tvorbě mléka?

Upraví se po čase sám?

Jak co nejlépe postupovat?

Už jsem zoufalá a chtěla bych si kojení opět užívat.

Dobrý den,

především nedoporučuji odsávat pravidelně, jen pokud jsou prsa bolestivá, nalitá, horká a i tak jen do úlevy. Jinak se laktace nepřirozeně navyšuje a hrozí právě možné opakované záněty.

K Vašemu problému - otok běžný není, zvláště ne dlouhodobě. Pokud jde o retenci, tedy bolestivou zatvrdlinu, pak je dobré nahřát , odsát/nakojit a poté zchladit. Babskou radou je tvarohový zábal.

Velmi doporučuji zkusit kojit v savčí poloze - viz www.prirozenekojeni.cz
Při každém kojení doporučuji střídat prsa, tedy při jednom kojení kojit z obou prsou, je to také prevence zánětu.

Moc držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová