Opakující se zánět prsu. Co může být důvodem k recidivě zánětu?

Zodpovězené
23. únor 2023

Dobrý den,

mám 15měsíčního synka, který je velmi závislý na mém prsu, nevadí mi to, naopak bych chtěla kojit nejméně do dvou let. Problém nastává při nemoci, kdy saje klidně i 20x denně, cca 6 hodin denně (docela omezující, vzhledem k tomu, že mám ještě starší dítě). Baští max. 3x denně pevnou stravu, nemixuji, ale zuby ještě nemá. Tekutiny téměř nepije.

Před cca měsícem jsem prodělala zánět, bez teplot a jiných komplikací, pouze bolestivé prso, půlka zarudlá, oteklá, po odstříkání mléko nazelenalé, ale syn neodmítal. Lékař doporučil pouze studený tvaroh, po dvou dnech byla bolest pryč.

Nyní jsem s dětmi v lázních, to stejné prso začalo opět bolet, zrudlo tentokrát z druhé strany, flek i bolest se táhne až do žeber na záda. Tentokrát se přidalo i zvracení, teplota, zimnice, celkově jsem byla schopna spíše chůze o čtyřech. Lázeňská lékařka odebrala CRP, které bylo zvýšené a po konzultaci s gynekologem mi napsala ATB. Už je mi mnohem lépe, ale přetrvává horkost prsu, zarudnutí, bolest a zatvrdlina. Je to tedy teprve třeti den, co beru ATB, ale ráda bych se zeptala, jak nejlépe tomuto zabránit.

Co může být důvodem k recidivě zánětu?

Je nutné dítě třeba od toho prsu už úplně odstavit?

Děkuji Vám mockrát.

Dobrý den,

časté kojení způsobí zvýšenou tvorbu mléka, jakmile pak mimi začne opět pít méně, než se laktace přizpůsobí, může hrozit rezence (první případ) a zánět (druhý případ). Prevencí je, že pokud cítíte nalitá prsa, do úlevy odsajte, prsa chlaďte. Pokud cítíte teplotu, můžete Paralen, Ibalgin, tak se může podařit náběh na zánět vyřešit.

Odstavení od daného prsu myslím, není nutné.

Držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová