Bílý povlak na jazyku. Je to vážný problém? Jak ho řešit?

Zodpovězené
9. únor 2021

Dobrý den, paní doktorko,

má dcerka, 2,5 roku, má dlouhodobě na jazyku bílý povlak. Má ho přerušovaně již skoro rok. Vždy, když se objeví, tak se snažím zesílit ústní hygienu (tedy více než 2x čistit zuby), dávám probiotika, snažím se, aby více pila. Po nějakém čase zmizí, ale zanedlouho se vrátí. Ani nepozoruji, že by dcerce nějak extrémně zapáchalo z pusinky. Jiné projevy nemá. Jen lehký atopický ekzém, který se objevuje jen v zimě. V tom nevidím souvislost. Nevím, co dále dělat.

Píšu Vám, protože mi přijde možná unáhlené v této době s takovým problémem chodit do přeplněné ordinace. Ale možná bych měla.

Prosím, poraďte. Je to vážný problém? Jak ho řešit?

Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,

o jazyku se říká, že je to displej celého trávicího traktu. I při péči, kterou provádíte, je povláček znatelný.
Doporučuji udělat u pediatra vyšetření, včetně výtěru krčku a stěru z jazyka, ev. doplnit zubní a ORL vyšetření.
Též zkusit nějakou dietu - zcela omezit sladké jídlo, zavést dočasnou lowcarb dietu, vzhledem k atopickému ekzému vyzkoušet i bezmléčnou dietu. Pokračovat s probiotiky, zkontrolovat případné užívané léky (např. inhalační steroidy při léčbě obstrukčních bronchitid nebo astmatu).

Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová