Co podat na kašel u 4,5 měsíčního miminka?

Zodpovězené
4. únor 2019

Dobrý den,

chtěla bych poprosit o radu. Dcerka 4,5 měsíců stará, už pár dnů mírně pokašlává, většinou spíše ve spánku, dnes občas zakašle i přes den. Kašel mi přijde spíše suššího typu, rýmu nemá a hleny se mi nezdá, že by vykašlávala. Je nějaký sirup pro jistotu na oba druhy kašle, když si nejsem jistá, jaký kašel má? Upřednostňuji spíše přírodnější varianty.

Děkuji mockrát za radu.

Dobrý den,

u malého kojence domácí samoléčbu nedoporučuji, je třeba holčičku pediatricky vyšetřit, a to celkově, včetně poslechu plic. Obecně se kojenec s respiračním infektem ukládá v postýlce do zvýšené polohy, zajistí se mu dostatečně vlhký vzduch v místnosti, ideální je inhalovat Vincentku ( viz. moje odpověď zde ze dne 23.1.19 https://www.modrykonik.cz/ask-an-expert/detsky-lekar-poradna/zadni-ryma-u-deti-sinupret-morska-voda-a-odsavani-nepomaha-co-mohu-jeste-zkusit/ ). Po inhalaci Vincentky je vhodné a velice účinné masírovat hrudníček, a to vše opakovat několikrát během dne.

Sirupy na kašel jsou vhodné až pro starší děti a jsou až druhotná léčba, ať už se jedná o antitussika ( ta kašel tlumí, užívají se spíše na kašel suchý, dráždivý ) nebo o mukolytika ( ta podporují tvorbu a rozpouštění hlenu, hodí se na kašel vlhký ).

Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová