Hrčka na klíční kosti. Jaký bude postup ortopeda? A jak se léčí osteofyt?

Zodpovězené
7. črc 2020

Dobrý den,

minule jsem Vám psala ohledně bulky na klíční kosti u 6letého syna. Ve čtvrtek nás dětská lékařka poslala na chirurgii, protože se jí zdálo, že to je na kosti. Tam mu udělali RTG, na kterém však nic nebylo vidět, protože se to překrývalo s obratli. Na pohmat pan doktor řekl, že to je výrůstek na klíční kosti, zřejmě osteofyt. Poslal nás ještě k ortopedovi.

Proč nás poslal k ortopedovi? Co bude dělat? Jak bude postupovat?

Mohu mít jistotu, že to není uzlina? Umí to lékaři hmatem odlišit?

A jak se léčí osteofyt?

Děkuji za odpovědi.

Dobrý den,

k upřesnění původu bouličky doporučuji doplnit sono vyšetření oblasti hmatané rezistence, včetně spádových uzlin (krku, podpaží), popř. udělat RTG plic. Doplnit vyšetření laboratorní.
Ortoped se zřejmě vyjádří k možnosti kostního původu rezistence (bouličky) a doporučí další postup - většinou sledování.

Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová