Kojím a udělaly se mi opary. Mám i miminku nasadit vitamín B a kyselinu listovou?

15. dub 2019
Dobrý den,

ráda bych se ujistila, že malému ode mě nic nehrozí.

Na opary trpím už od mala, měla jsem jich několik i během těhotenství. Nyní 4m po porodu a vyskočily hned dva. Malého jsem do té doby často pusinkovala. Zajímalo by mě, zda má ještě nějaké protilátky z doby před porodem, kdy jsem jich několik měla a zda ho chrání kojení? Malý zatím nebyl očkován, kvůli předčasnému porodu ve 33. týdnu a operaci na trávicí soustavě. Očkování ho čeká na konci dubna. Do minulého týdne měl nasazen vitamín B (pyridoxin) 1/2 tablety denně a kyselinu listovou 1/2 2x týdně, to vše mu bylo vysazeno minulý čtvrtek po krevních testech. Sama jsem začala brát vitamín B, a opary vysušuji. Mám malému zase po dobu léčby mých oparů nasadit zpátky vitamíny?

Moc děkuji za odpověď. Nerada bych malého nakazila.
Dobrý den,
okolo 4. měsíce by hošík měl mít od Vás ještě protilátky z prenatálního období proti Herpes simplex, tj. oparovému viru. Ovšem spoléhat se na to nedá, po 4. měsíci jejich hladina prudce klesá, proto noste ve stádiu puchýřků roušku, synka nepusinkujte, zaved'te zvýšenou hygienu rukou a podobně. Rychle se blíží doba, kdy může sám projít primoinfekcí ( tj. onemocněním poprvé vyvolané tímto virem, často s horečnatým průběhem, četnými opary i na obličeji a afty v ústech ), neboť kojení též není dostatečná ochrana před touto virovou nákazou. Nyní v období vakcinace by bylo onemocnění obvzlášť nepříjemné.
Vitam. B a kyselina listová byla zřejmě ordinována z důvodu anemie, která sama o sobě snižuje obranyschnopnost těla. Jestliže jest krevní obraz upraven, již nic z toho nepodávejte. Jako zvýšení odolnosti bych volila malé dávky vitam. C, např. 1x denně 25 mg, a dobrou izolaci od nákazy.

Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová
Polož anonymní otázku

Sem začni psát odpověď...

Odešli