Kolika, plynatost u 13měsíčního. Je možné, že by se přece jen jednalo o intoleranci například laktózy či ABKM?

Zodpovězené
20. říj 2022

Dobrý den,

můj 13měsíční chlapeček trpí na prdíky (každý den) převážně večer. Stane se, že i přes den a hlavně i v noci v podstatě od miminka. Tvrdé bříško, škrundání v něm, napnutý jako struna. Po různých kapičkách na prdiky žádná úleva nepřichází, doktorka mě stále odkazuje na kapky, že to přejde časem a test na intolerance odmítla, že plynatost s tímto nesouvisí. Už jsem ale zoufalá. Pohybu má dostatek, stolice je delší dobu kašovitá.

Používáme UM Nutrilon od 6 měsíců, do té doby kojený, jídelníček snídaně - UM , dopolední svačina - bílý jogurt s ovocem nebo bez, oběd - zelenina (nenadýmavá), maso, odpolední svačina - ovocná presnídávka, večeře - kaše Nutrilon, a pak ještě UM.

Je možné, že by se přece jen jednalo o intoleranci například laktózy či ABKM?

Můžu sama bez dohledu na lékaře zkusit jinou značku mléka pro děti s alergiemi, popřípadě jaké?

Které zkusit dříve, nebo jak dál postupovat?

Moc děkuji.

Dobrý den,

změnit značku mléka není problém. Volně dostupný je i hydrolyzát HA (např. Beba HA), kde je bílkovina štěpená, a proto v případě intolerance lépe tolerovaná. Vaši PLDD bych o změně mléka informovala, nemyslím si, že bude proti tomu.

Pokud syn prospívá a není ve stolici krev či hlen, tak bych také vyčkávala.

Přeji Vám krásný den,
MUDr. Pavlína Koucká