Kotníky "směrem k sobě". Mám trvat na žádance k ortopedovi? Můžu nějak sama pomoci?

Zodpovězené
21. črc 2020

Pěkný den,

poprosila bych o Váš názor. Syn, 4 roky. Od dvou let na něm pozoruji, že má kotníky směrem k sobě dovnitř. Nevím, jak přesně to popsat, ale snad mi rozumíte. Na dvouleté prohlídce jsem to říkala lékařce, která mi k tomu sdělila, že je to normální, a že se to časem srovná.
Po roce měl tříletou prohlídku, kde tento problém stále byl a opět jsem to konzultovala s doktorkou, že mi to přijde stále beze změny. Na to mi lékařka řekla, že je to stále normální, a že s ním mám sedět v tureckém sedu a poskakovat z nohy na nohu. Ještě nezapomněla dodat, že každá matka by hned hnala dítě kvůli tomuto na ortopedii, ale že to vůbec není nutné.
Při chůzi to ani nejde tak vidět. Jde si toho všimnou hlavně ve chvíli, kdy stojí a je bez ponožek. Jakoby ty kotníky měl "vpáčené". Teď máme prohlídku díky situaci, jaká je, odloženou. Kotníky stále beze změny.

Proto se chci zeptat. Mám trvat na žádance k ortopedovi?

Případně, jak mu můžu sama pomoci?

Děkuji mockrát za odpověď.

Dobrý den,

valgozní (vpadlé) postavení kotníčků může být různě vyjádřené, od drobného vychýlení až po závažnější. Závažnost vyšetří a zhodnotí nejlépe ortoped, takže zřejmě žádanka Vás nemine.
Ovšem základní péče o nožky a jejich rehabilitace je zejména ve Vašich rukou - dítě ať běhá co nejvíce boso po hrubém povrchu - trávě, štěrku, kamínkách. Neméně důležitá je vhodná obuv - kožená, kotníčková, s pevnou patou, pohodlná, s kvalitní stélkou.

Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová