Krvácení z konečníku. Mohlo to (upřímně) způsobit očkování?

Zodpovězené
24. dub 2020

Dobrý den,

10. března při přebalování malá začala krvácet z konečníku (místo stolice krev). Naše pediatrička nás poslala do dětské nemocnice, kde malé udělali testy (odběry krve, stěr z konečníku a vzorek stolice) a vše bylo negativní. Závěr byl alergie na kravskou bílkovinu. Tudíž jsem kompletně přešla na striktní dietu a malá měla asi 3 týdny klid.
Poté to začalo znovu (aniž bych začala zařazovat alergeny). Prvně hleny s příměsí krve a občas se objeví i samotná krev. Malá bývá v tomto období, kdy se ji to znovu objeví, více podrážděná, daleko více blinká a kroutí se nám bolestí. Pořád slýchám jen a pouze to, že je to normální (ať nemocnice, tak naše lékařka). Druhá věc je ta, že týden před prvním krvácení jsme měli první dávku Hexa, která obsahuje kasein (potvrzeno výrobcem). Mám tedy obavu z druhé dávky, která nás čeká 5.5., ale samozřejmě opět slýchám jen, že to nevadí.

Potřebovala bych poradit, jak mám malé pomoci. Opravdu mi nepřijde normální, že z ní teče krev. Na prohlídkách, které mívá u své doktorky, je vše v pořádku. Přibírá na váze (4,5 měsíce, přes 7 kg).

Je něco, co bych mohla sama udělat?

Mohlo to (upřímně) způsobit očkování?

Je bezpečné pokračovat s očkováním, když vakcína obsahuje alergen?

Děkuji za jakoukoliv radu.
Zuzana

Dobrý den Zuzko,

podle Vašeho popisu vyplývá toto - kojenec, holčička, trvale prospívající, čilá, zřejmě plně kojená, asi ve stáří 3 měsíců očkována první dávkou hexavakcíny. Do doby podání první hexy žádné potíže - neměla krev ve stolici, nezvracela, prospívala na váze, neměla kožní projevy jako je ekzém, či jinou vyrážku. Zřejmě během poporodní péče dostala Kanavit, jak je předepsáno.
Asi týden po očkování se objevila čerstvá krev ve stolici, dítě bylo vyšetřeno za hospitalizace se závěrem alergie na kravskou bílkovinu. Při absolutní dietě (matky? dítě je kojené?) se po pauze 3 týdny znovu objevila čerstvá krev ve stolici.
Odpověď ad 1 - jestliže se jedná opravdu o alergii na KM, pak možnost vidím v úpravě stravy - zavést nemléčné příkrmy v maximální míře, dítě dokojit až po příkrmu, pokračovat v dietě maminky. Jestliže je dítě nekojené, po příkrmu podat mléko s vysokým štěpením mléčné bílkoviny (např. Neocate)
Ad 2 - s diagnózou alergie na KM si nejsem jistá, jestliže do očkování bylo dítě bez potíží, bez projevů a bez podezření na alergii KM. Ale jistě ji nemohu nevyloučit. Sama ve své praxi jsem takový průběh postvakcinační reakce a skokového vzniku alergie na KM nezaznamenala. Spíše bych uvažovala i o ragádě (prasklince) v oblasti rekta, nebo polypu či divertikulu (více objasní grafické vyšetření střeva).
Ad 3 - pokračovat v důsledné dietě, udělat sono bříška, udělat krevní obraz (nevyvíjí se chudokrevnost?) a vyšetření krevní srážlivosti. Opakovat výtěry stolice a test na rota, adeno a norwalk viry, vyšetřit stolici na kalprotektin. Očkování ještě odložit dle klinického vývoje a výsledků vyšetření.

Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová