Kulatá záda u ročního dítěte. Je to v tomto věku normální či je třeba řešit to s fyzioterapeutem?

Zodpovězené
31. pro 2020

Dobrý den, paní doktorko,

ráda bych se jen ujistila a poradila. Naší dceři bude brzy 1 rok. Poslední dobou jsem si všimla, že když si v sedě s něčím hraje a je zaujatá má nahrbená a kulatá zádíčka.

Zajímalo by mě, jestli je to v tomto věku normální či je třeba to řešit s fyzioterapeutem (na roční prohlídce se na to určitě zeptám, ale jdeme až koncem ledna, tak jestli nemůžeme něco udělat už teď).

Sedět začala cca před dvěma měsíci a ve stejnou dobu začala i lézt (tedy těsně před ukončením 10. měsíce). Od té doby hodně leze, obchází nábytek,...

Moc děkuji za odpověď a přeji hezký večer.

Dobrý den,

sedící kojenec má mít rovná záda, jako když "spolkne pravítko ", zádíčka se nesmí kulatit, ani jinak hroutit. Doporučuji zahájit rehabilitaci - do té doby páteř nepřetěžovat, holčičku nenechat dlouho sedět. Buďte s ní často na zemi, motivujte ji v rámci hry k lezení po čtyřech, k plazení, válení sudů...

Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová