Malý vzrůst a neostatečné pohybové schopnosti u 8měsíčního kojence

Zodpovězené
3. dub 2021

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, jestli se nic nezmešká, když je syn pozvaný na kontrolu u dětského lékaře až v polovině května a nyní je mu 8 měsíců (měří jen 66 cm a váží 8,5 kg) a zatím se skoro neudrží na ručičkách, okamžitě se otočí na záda. Neleze. Jakémukoliv cvičení (ale nevíme, co s ním cvičit) se brání brekem. V květnu bude už v 10. měsíci, kdy snad nám paní doktorka nějakou fyzioterapii předepíše.

Není to pozdě? Nepromešká se něco, když s ním do té doby vlastně nic neděláme?

Jinak, syn měl rozštěp (teď už má i po operaci patra), má lehkou srdeční vadu a ten extrémně malý vzrůst, takže při své váze ho pohyb i může zatěžovat. Zpočátku jsme si mysleli, že by mohl mít Di George syndrom, ale u něj je slabá imunita, a to zatím v jeho případě není. Nemocný zatím nebyl.

Měli bychom se snažit o dřívější návštěvu dětského lékaře, popř. jaká vyšetření po paní doktorce chtít?

Děkuji moc předem za Vaše rady.

Dobrý den,

vzhledem k osobní anamnéze chlapce (rozštěp patra, srdeční vada , opoždění vzpřimování) doporučuji vyšetření a sledování kojence neurologem, doplnit genetické vyšetření (jestliže nebylo realizováno), oční vyšetření. V případě ještě zachovalé velké fontanely udělat sono mozku a bříška. Zahájit rehabilitaci chlapečka, nejlépe Vojtovou metodou, v co nejbližším termínu.
Co se týká tělesné délky - doporučuji realizovat celkové pediatrické vyšetření, včetně výtěrů, rozboru krve, moči. Vést pravidelné záznamy v růstovém grafu (délka, váha, obvod hlavy), při růstovém opoždění / selhání odeslat chlapce k endokrinologickému vyšetření.

Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová