Očkování MMR druhého dítěte. Může mít vliv na neočkovaného syna? Může se nakazit?

Zodpovězené
15. zář 2019

Dobrý den,

mám 10ti letého syna s VVV mozku, který nesmí být očkován MMR. K tomu mám 20ti měsíčního syna, u kterého jsem MMR odložila.

Slyšela jsem z jiného lékařského zdroje, že existuje možnost, že při silnější reakci mladšího syna na MMR (horečka, spalničková vyrážka) může ten starší neočkovaný onemocnět spalničkami. Očkování proto odkládám na dobu, kdy starší syn bude v lázních. Ovšem nabízí se možnost, že by mladší syn mohl nastoupit ve dvou letech do školky, a tudíž očkování by muselo proběhnout v době, kdy je starší syn doma. Naše dr. tvrdí, že reakce na očkování u mladšího neohrozí staršího.

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

byla by to velice vzácná komplikace, sama jsem to ve své praxi nikdy nezažila. Nicméně v literatuře se popisuje možnost určité reakce neočkovaného jedince při kontaktu s osobou právě očkovanou živou vakcínou.

Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová