Neštovice a zlatý stafylokok v krku. Může být horší průběh?

Zodpovězené
6. bře 2020

Dobrý den, paní doktorko,

chtěla jsem se zeptat, čekáme u syna (necelé dva roky) zda se nenakazí neštovicemi. Z výtěru krku má již nějakou dobu zjištěného zlatého stafylokoka (prý nějaký z těch horších druhů, byla na něj kultivována i citlivost), nicméně zatím nepřeléčený, ATB by se prý nasadily pouze v případě, že by se vyskytly nějaké potíže.
Nicméně mě trápí jedna věc....Je možné, že kdyby syn onemocněl neštovicemi, měl by díky zlatému statylokokovy v krku větší možnost nějakého závažnějšího průběhu neštovic s komplikacemi?

Bylo by lepší proto ještě raději syna nyní ATB přeléčit?

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

někdy je průběh neštovic komplikován, např. zánětem nosohlatu, a je nutné symptomatickou (příznakovou) léčbu doplnit o léčbu antibiotickou.
V případě Vašeho chlapečka bych zatím vyčkala, zda a s jakým průběhem budou neštovice.
Doporučuji preventivně nepřeléčovat celkovými antibiotiky zmiňovaného stafylokoka, který je zjistitelný jen kultivačně ve výtěru krku a klinicky se neprojevuje. Až při event. zánětlivých komplikacích nasadit antibiotika dle citlivost.

Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová