Nezralá kyčel a abdukční kalhotky. Jaký na to máte názor Vy?

Zodpovězené
1. pro 2023

Dobrý den,

v 7. týdnu jsme byli na sonografickém vyšetření kyčlí a syn má pravou v pořádku Ib, ale levou má prý zatím nezralou IIa.

Pan doktor nám doporučil ortopedické abdukční kalhotky a kontrolu ve 3 měsících. Kalhotky nosit stále, celých následujících 7 týdnů.

Ovšem praktický lékař má názor jiný, prý je to fyziologická jednostranná neznalost a srovná se to bez jakéhokoliv zásahu. Kalhotky nedoporučil.

A já teď nevím. Kalhotky jsem objednala, vyzkouším jak malého budou omezovat a napadlo mě - bude řešením mu je třeba dávat pouze na noc?

Malého také nosím v šátku, kde má nožičky v poloze M - tak tam mu je mám také sundat nebo opravdu nechat stále?

Případně je taková pomůcka opravdu spíše na škodu?

Může miminko omezit ve vývoji?

Mám velkou obavu, aby se kyčel srovnala a malý nemusel mít třmínky nebo peřinku.

Poprosím Vás tedy o další odborný názor. Přidávám zprávu z vyšetření:

Obj.: glutealní rýhy symetrické, hybnost kyčlí volná, DKK stejné délky, repoziční a luxační manévry neg
nález die Grafa: Ib I. dx, lIA+ vlevo (alpha 56st), jadérka: /-zaver: normální nález, vlevo nezralý kyčel ter.: O
dop.: nyní široké balení - ideálně zajistit pomocí abdukčních kalhotek - zakoupit ve zdravotnických potřebách, nosit neustále, snímat pouze na mytí a přebalování.

Velmi Vám děkuji!

Dobrý den,

v těchto případech se řídím radami ortopedů. Abdukční kalhotky dítě tolik neomezují. Jsou to v podstatě látkové pleny (které se v minulosti, kdy nebyly jednorázové, nosily neustále). Navíc nyní v sedmi týdnech, toho pohybu ještě tolik není.

Pokud by se povedlo problém vyřešit kalhotkami, bylo by to skvělé, by pak dítě nemuselo nosit peřinku nebo třmínky, ty už v pohybu omezují a nosí se déle.

Přeji Vám krásný den,
MUDr. Pavlína Koucká