Noční bolení bříška. Mohlo by se jednat o celiakii, i když trpí plynatostí od narození?

Zodpovězené
15. kvě 2020

Dobrý den,

mám holčičku (20 měsíců, příkrmy+kojená), která v noci hrozně trpí na bolavé bříško. Vždy se kroutí a snaží se prdnout a nejde jí to, občas u toho i brečí ☹.
Když jí byly cca 4 měsíce, vyřadila jsem ze stravy BKM a vejce, jelikož ublinkávala, měla ekzém, chrčelo to v ní, stolici měla s hlenem, koliky. Po vysazení BKM a vejce to ustalo, až na tu plynatost. K tomuto dodám, že plynatost ji trápí už od porodnice, kdy na každém screeningu je hrozně zaplynatělá a žádné kapičky (Espumisan apod. nezabírají). Letos v únoru byla na SONO bříška a až na hroznou plynatost, kdy nemohli najít a změřit pravou ledvinu, má prý normální nález břicha.

Kam se mám obrátit? Myslíte si, že by se mohlo jednat o celiakii, i když trpí na plynatost od narození?

Nebo stačí nasadit kvalitní probiotika s FOS, že by se mohlo jednat o špatný mikrobiom?

Za 3 týdny jdeme na alergologii, tak snad budeme moudřejší.

Mockrát děkuji za odpověď, už jsem fakt zoufalá, když skoro každý večer brečí ze spaní nebo se ze spaní kvůli bříšku probudí a kroutí se u toho😢.

Přeji krásný zbytek dne,
S.D.

Dobrý den,

je nyní Vaše holčička trvale na bezmléčné dietě?
Jestliže není a má nějakou mléčnou dávku (mléko, jogurt, sýry...), pak bych uvažovala o intoleranci (nesnášenlivosti) laktózy. Ta se totiž projevuje zvýšenou plynatostí a trvajícími kolikovitými stavy, zejména večer a v noci. Řešením je buď bezmléčná dieta nebo bezlaktózová strava.
Celiakie typicky vzniká až u starších dětí a dospívajících, ne u batolat. K projevům celiakie patří nejen plynatost a chronické bolesti břicha, ale i vodnaté stolice, nechutenství, chudokrevnost, opoždění růstu, ztráta hmotnosti.
K alergologickému vyšetření je dobré doplnit i základní vyšetření krve (a specifické protilátkové vyšetření - stanovení celkového IgA a anti-TG2 ve třídě IgA).
Probiotika jsou rozhodně vhodná, doporučuji podávat dlouhodobě.

Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová