Opakující se horečky. Je to ještě normální, nebo by bylo lepší syna dovyšetřit?

Zodpovězené
5. kvě 2023

Dobrý den, paní doktorko,

obracím se na Vás s dotazem ohledně syna (4 roky). Od listopadu často nemocný (nastoupil do školky, přisuzovala jsem to tomu), teď během Velikonoc to vygradovalo - horečky kolem 39,5°C, zvracení a zvláštní vyrážka (plosky dlaní, chodidel a různé fleky po těle). Na klinice FTN diagnostikováno jako střevní viróza. Protože se další den nezlepšoval, následovala kontrola - crp 70, vyrážka na trupu. Diagnóza spála, nasazeny antibiotika, pro přetrvávající zvracení jsme byli hospitalizováni, po infuzi se synek rychle zlepšil, byl bez teplot. Antibiotika bral 10 dní a poslední 3 dny měl opět zvýšenou teplotu, jeden večer až 37,8.

Nebyl nikde v kolektivu, ale ve styku se sourozenci (jeden z nich byl nachlazený). Včera po kontrole u pediatra moč v pořádku, zvýšená teplota během dne prý může být. Dnes má však od rána opět přes 38,5°C.

Je to ještě "normální", nebo by bylo lepší to dovyšetřit, popřípadě jak?

Popravdě mě toto střídání teplot znepokojuje, ale na diagnózu periodických horeček to úplně nevypadá - defacto nemá žádné jiné příznaky. Jsme už z toho zoufalí.

Poradila byste nějaký další postup?

Díky a zdravím.

Dobrý den,

skutečně na periodické horečky to nevypadá (opakování bývá po 4-6 tydnech, bývají známky zánětu hrdla).

Může se jednat o tzv. superinfekci (infekce nasedající na předešlou infekci).

Doporučuji dovyšetřit CRP u Vašeho PLDD.

Přeji Vám krásný den,
MUDr. Pavlína Koucká