Pásový opar. Mohl se infikovat náš 4měsíční syn? Jaké jsou příznaky?

Zodpovězené
27. črc 2020

Dobrý den, paní doktorko,

příteli byl dnes diagnostikován pásový opar. První pupínek se mu udělal přesně před týdnem. V té době nás toto vůbec nenapadlo, stále jsme to zkoumali a sahali na to. Teď mám strach, zda jsme nemohli infikovat našeho 4měsíčního syna.

Mohlo se to stát?

Jaké jsou případně příznaky?

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

vznik pásového oparu je způsoben virem planých neštovic (herpes zoster). U pásového oparu se virus přenáší jen přímým kontaktem s puchýřky, vzdušnou ani jinou bezkontaktní cestou ne. Nakažlivost pásového oparu pro vnímavé osoby je mnohem nižší, než u planých neštovic, po zaschnutí puchýřků už je riziko infekce nízké.
Dítě, které varicellu (plané neštovice) neprodělalo, může onemocnět planými neštovicemi. Příznaky - pupínky, z nich postupně puchýřky, ve vláskách, na obličeji, na těle, někdy horečka, atd.

Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová