Pediatr a povinnost k němu chodit. Je to čistě na rodičích?

Zodpovězené
21. čer 2023

Dobrý den,

jsou rodiče povinni vodit dítě k lékaři, kde jsou nahlášeni na pravidelné preventivní prohlídky a při horečnatém onemocnění dítěte, nebo je to čistě na nich?

Pokud lékař rodiče písemně upozorní, že je dlouho neviděl, aby se objednali a oni to ignorují, jaký je postup?

Nebo tím, že za dítě odpovídá rodič, tak pediatr musí respektovat rozhodnutí rodiče k lékaři s dítětem nechodit.

Děkuji

Dobrý den,

toto je spíše otázka na právníka. Nicméně z pohledu lékaře lze říci, že zájmem lékaře i rodiče by mělo být blaho dítěte, takže by měli dojít společně ke shodě.

Preventivní prohlídky nejsou povinné, ale pokud je opakovaně dítě neabsolvuje, může to být bráno jako zanedbání péče, a za to již postih může být. Stejně tak i neošetření akutního horečnatého infektu (podle jeho závažnosti).

Pokud lékař již rodiče písemně upozornil, tak patrně došel k názoru, že může dojít k zanedbání péče, a pak je i povinen se obrátit na OSPOD (odbor sociálně-právní ochrany dětí), který situaci řádně prošetří a podnikne právně závazné kroky.

Rodič sice za dítě odpovídá, ale bohužel jsou i situace, kdy péči zanedbává a právě v těchto případech je ze zákona lékař povinen (!) toto řešit.

Pokud má rodič pocit, že lékař dítě neošetřuje správně, je vhodné ho změnit, aby z případného sporu nebylo škodné dítě.

Přeji Vám krásný den,
MUDr. Pavlína Koucká