Stále rýma, syn 20 měsíců. Co dělat s očkováním, když si nejsem jistá zdravím?

Zodpovězené
14. bře 2023

Dobrý den,

syn má 20 měsíců a nemůže se pořád dostat na očkování zarděnek, příušnic atd. Buď jsme nemocní (starší dcera tahá ze školky), nebo teď máme pořád rýmu, průhlednou, nic hrozného, občas větší někdy menší, ale pořád má. Kdysi byla rýma většinou u zubů, ale teď myslím, že máme všechny - před měsícem zánět spojivek, nasazeny kapky atb, tak samozřejmě i rýma zmizela, po týdnu znova. Chci zajít na ORL a výtěr.

Pokud se nic neprokáže, co mám dělat s tím očkováním?

Doktor na mne tlačí a já nechci očkovat, když si nejsem jistá zdravím.

Děkuji

Dobrý den,

očkování je doporučeno při plném zdraví dítěte. Pokud se na ORL vyšetření nic neprokáže, doporučuji (obzvláště pokud jste doma s mladším dítětem a můžete si to tudíž dovolit) starší dítě na určitý čas nedávat do školky a v plném zdraví mladší dítě naočkovat. Pak opět starší dítě zařadit do kolektivu.

Z kolektivů se opravdu nosí hodně infektů, které u staršího dítěte mohou proběhnout bez příznaků, ale může je přenést na mladšího sourozence.

Přeji Vám krásný den,
MUDr. Pavlína Koucká