Streptokok. Jak dál postupovat?

Zodpovězené
14. kvě 2023

Dobrý den,

syn (4,5 roku) měl v prosinci a na konci ledna na streptokoka nasazený Ospen, 10 dní. Měl především strašlivý dávivý kašel, kašlal i v noci a k tomu asi 3 dny horečky, jinak typické projevy spály jako vyrážku, malinový jazyk nic, krk čistý.

Teď má streptokoka potřetí (mezitím měl výtěr čistý). Opět především strašný kašel, noční téměř dušení. Tentokrát mu již atb lékař nedal, že stejně nejsou a nevypadá tak špatně, aby je měl dostat. Stále kašle, i když už se nedusí, ale ve výtěru z krku streptokoka má (krev prý ok, výtěr z nosu ok).

Co s tím? Jaký další postup?

Podotýkám, že kašel má prakticky stále a sirupy či kapky z lékárny vůbec nezabírají, sirupy a spreje na alergii také ne.

Bude mi neustále kašlat a nebudu ho ani moci dát do školky?

Děkuji

Dobrý den,

Streptokok v krku není příčinou kašle. Bylo by třeba vyšetřit příčinu kašle. Např. vyšetřit sputum (tj. hlen, který syn vykašle). Postup vyšetřování ale záleží na klinickém a fyzikálním nálezu, tj. zda je kašel suchý/či vlhký, barvě vykašlaného hlenu, poslechovém nálezu na plicích apod. Bez toho nemohu další postup poradit.

Přeji Vám krásný den,
MUDr. Pavlína Koucká