Syn spolknul kostičku lega. Už 6 dní nevyšla ven. Jak dále postupovat?

Zodpovězené
2. únor 2019

Dobry den.

Syn 18m snědl malou kostičku lega. Už je to 6 dní a stále nevyšla ven. Začínám být nervózní. Dr chce rtg, ale na gastru mi tvrdí, že rtg nic neukáže, že lego není rtg kontrastní.

Chtěla bych zdůraznit, že syn jí hrozně málo a spíše se kojí, myslím, že to má na vyprazdňování vliv.
Jak postupovat, prosím?

Dobrý den,

cizí předmět v trávicím traktu je posunován k rektu pasáží - pohybem, peristaltikou střev. Tato rychlost je mimo jiné ovlivněna stravou, jakou dítě přijímá. Batolecí strava a správný příjem potravy zajistí rychlejší vyprázdnění, včetně cizího předmětu.

Kostička lega, stejně jako jiný cizí předmět, může vyvolat náhlou příhodu břišní, která se projevuje silnou bolestí břicha, zvracením, ztvrdnutím bříška, horečkou, atp. V tom případě byste musela okamžitě s dítětem k chirurgickému ošetření.

Kojení jako hlavní příjem živin na úkor nemléčné stravy u batolete zase více zneklidňuje mne.

Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová