Teplota a zástava dechu. Prosím, poradíte?

Zodpovězené
2. únor 2020

Dobrý den, paní doktorko,

chci se zeptat na teplotu u 2měsíčního chlapce. Pohybuje se 37,4 a 37,5. Prý se má odečítat cca 0,5 stupně. Dnes se mi i stalo, že malý přestal večer dýchat. Díky monitoru dechu to bylo bez problémů. Trochu jsem s ním pohla, ale bojím se přes den, když se taky natáhnu a malý spí bez monitoru v hnízdečku u mě.

Je prosím ta teplota v pořádku?

A co mohu udělat, aby se situace se zástavou dechu, pokud možno neopakovala?

Moc děkuji.

Dobrý den,

v současnosti se tělesná teplota měří dětem, a to už od novorozeneckého věku, v podpaží, ne v zadečku (tam naměřená hodnota se opravdu ponižuje o 0,5 stupně ). Měření teploty v podpaží je přesnější, resp. zdravotnímu stavu více odpovídající. Normální tělesná teplota je v rozmezí od 36,3 do 37,3. Dávejte pozor na přehřívání dítěte např. v přetopeném bytě.
Apnoe monitor se může spustit i při horším kontaktu podložky s tělem dítěte (posunutí, sesunutí z podložky ). Při spuštění alarmu nejdříve pohledem zkontolujte stav dítěte - jeho barvu (růžové, bledé, fialové), jeho dechovou aktivitu, případné známky ublinknutí či zvracení. Když je vše v pořádku, pak se jedná o spuštění alarmu bez apnoe.
Apnoické pauzy jsou typické při gastroezofageálním refluxu. Je nutné nechávat dítě po krmení dobře odříhnout, případně ukládat do zvýšené polohy, event. zavést antirefluxní režim.

Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová