Ucpaný slzný kanálek. Do kdy problém řešit? Je možné, že to ustane věkem?

Zodpovězené
22. kvě 2020

Dobrý den,

dcera, 4 měsíce, od narození trpí na výtok z pravého očička. Výtoku není moc (nikdy jí to neslepilo očičko), vždy vyteče jen ke koutku oka. Ve 3 měsících dostala kapky Tobrex. Kapala jsem, výtok trvá dál. Teď na kontrole paní doktorka řekla, že máme zkusit ještě jednou kapat tak 7-10 dnů a kdyby to nezabralo, pošle nás v 5 měsících na oční.

Chtěla bych se zeptat, do kdy je nejlepší tento problém řešit. Je možnost, že by to věkem ustalo?

Občas provádím masáž slzného kanálku a vyteče jí téměř vždy něco. Výtok je takový žlutý, někdy žlutozelenkavý. Z tohoto očička vytékají i slzičky.

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

novorozenci a malí kojenci mívají slzné kanálky bud' velmi těsné, popřípadě neprůchodné ( bývá v nich tenká blanka ). Snadno se zde množí bakterie, jež vyvolají zánět v očku. S návštěvou očního doporučuji neotálet, zřejmě ani Váš poslední léčebný pokus nedopadne ok. Oční lékař Vám nabídne průplach slzných kanálků, což je nejúčinnější způsob, jak dítě trvale zbavit opakovaného zánětu v oku. Zákrok doporučuji.

Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová