Vyšetření očí u dětí. Jak probíhá?

Zodpovězené
21. kvě 2022

Dobrý den,

6 letá dcera si stěžuje, že má něco v oku. Nebude to asi nic hrozného, spí celou noc, s okem si nic nedělá, ale přece jenom s ní budu muset pro jistotu zajít na oční. Proto mě zajímá, jak takové vyšetření probíhá.

Děkuji

Dobrý den,

mou specializací není oční lékařství, nemohu Vám tudíž zcela přesně odpovědět.

Obecný postup vyšetřování úrazu oka/cizího tělesa v oku je takový, že se Vás lékař nejprve zeptá na anamnézu tj. na okolnosti úrazu, omezení, příznaky atd. Podle toho provede vyšetření oka a jeho okolí.

K vyšetření může použít tzv. štěrbinovou lampu, což je druh mikroskopu umožňujícího vyšetření zejm. rohovky, duhovky, čočky a přední oční komory. Toto vyšetření nebolí ani není nepříjemné. Je třeba, aby se dítě nebálo a klidně sedělo, proto je výhodou dítě na vyšetření připravit – vysvětlit ev. i nacvičit. Dále může vyšetřit oční víčko, je-li to třeba tak technikou „otočení víčka“, což je nebolestivé, ale může být nepříjemné. Dále by mohl vyšetřit pohyblivost oka a zorného pole.

Dalším vyšetřením může být opět dle nálezu ještě ev. vyšetření visu, nitroočního tlaku či očního pozadí po rozkapání. Pokud by se našlo cizí těleso v oku a bylo by to zapotřebí, je možné oko vyšetřit i některými zobrazovacími metodami.

Přeji Vám krásný den,
MUDr. Pavlína Koucká