Zácpa u 2leté dcery. Máte nějakou radu, co s tím?

Zodpovězené
15. říj 2019

Dobrý den,

dcera, téměř dva roky, začala trpět na zácpu. Pokud jeden den nekaká, vytvoří se jí ve střevě tvrdá hrouda, která jí samozřejmě nejde vytlačit, protože má průměr větší než konečník. Po první této události jsem vysadila pečivo a vše suché, zařadila do jídelníčku více ovoce a zeleniny, sladké nikdy nejedla, jogurt má každý den, neustále za ní běhám s pitím, pohybu má víc než dost a přesto tu máme - po téměř měsíci - zase tento problém. Je to pak vždy několik dní utrpení pro všechny, než se konečně zadaří a tlakem už stolice vyleze.
Máte pro nás, prosím, nějakou radu? Máme žádat o nějaká další vyšetření?

Děkuji.

Dobrý den,

batolata často trpí tzv. funkční zácpou a období do úpravy vyprazdňování bývá náročné. Kromě vychytané stravy a dobrého příjmu tekutin zkoušejte i další různé tipy ( např. vypít sklenku vlažné vody ráno, někdy pomůže pít aloe vera drink během dne, někdo má úspěch s vysazením mléka, nebo se změnou mléka - např. mléčnou formuli vyměnit za kravské mléko ). Dále jsou vhodná i další opatření - vysazujte dívenku na nočník, tím zajistíte nízký sed s kolínky vysoko a dobré zapojení břišního lisu. Vysazujte ji pravidelně po jídle, po vyspinkání a v době očekávané stolice. Odchod tuhé stolice zkuste usnadnit masáží bříška před vysazením na nočník a během defekace jemnou masáží konečníku.
Podávejte dcerce denně laktobacilus, když bude nejhůř, tak laktulozu nebo Forlax. Vyšetření bych zatím žádná neindikovala, pakliže je jinak bez potíží.

Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová