Zahlenění u 6měsíčního kojence a odložení očkování. Co pomůže?

Zodpovězené
24. říj 2019

Dobrý den,

syn má od narozeni pořád rýmu. Teď poslední dva měsíce má stále co 14 dní rýmu a pokašlává. Hodně ho trápí zahlenění, co se mu drží někde vzadu a v krku. Vytýká mu to jen venku, a když je na bříšku. V noci kolikrát nemůže vůbec dýchat. Zvlhčujeme vzduch, inhalujeme Vincentku a kapeme do nosu Sterimar a Nasivin, plus na kašel. Doktorka ho vždy poslechne a řekne vždy to samé - dát Stoptusin, kapat do nosu a odsávat. Před 14 dny měl horečky kolem 39 stupňů a rýmu hustou a chrčel. Dávali jsme, co nám řekla a minulý pátek na kontrole, že už je prý v pořádku. Jeste trošku soplil a dnes zase v noci chrčel a nemohl dýchat.

Čím mu pomoct od toho zahlenění, které se mu drží někde vzadu v nosu?
Naše doktorka teď spíše řeší očkování, než aby nám nějak pomohla od toho zahlenění. Má za sebou první hexu a druhou měl dostat před 14 dny, a to se odkládalo a teď měl jít v pondělí.

Jak dlouho se může odkládat druhá hexa, aby jsme nebyli nějak v prodlení? A to ho chce ještě rychle naočkovat na pleumokoky.

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

vzhledem k popisovaným potížím bych doporučila udělat chlapečkovi ORL vyšetření a výtěr krčku, popř. nosohltanu. V případě nálezu bakterií ve výtěru přeléčit chlapce antibiotiky podle citlivosti.
Co se týká očkování - odstup mezi první a druhou dávkou je ideálně 2 měsíce, odsunutí vakcinace o 1 až 2 měsíce je možné. Delší pauza mezi očkováními vede k nejistému výsledku tvorby ochranných protilátek.

Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová