Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Zaražený dech. Co může být příčinou těchto stavů?

Zodpovězené
16. kvě 2020

Dobrý den, paní doktorko,

naší 14měsíční dceři se dvakrát během necelých čtrnácti dní podařilo tak nešikovně spadnout, že si vyrazila dech. Vždy nějakou chvíli trvalo než se jí podařilo nadechnout. Jazyk ji u toho nezapadá, ale opravdu chvíli trvá než se jí podaří nadechnout. Dojde to až do fáze, kdy přivírá oči a člověk má pocit, že omdlévá.
Zkoušela jsem poklepat na záda, otočit hlavičkou dolů, ale jediné, co jí vždy pomohlo, byl prst do krku, který vyvolal dávivý efekt. Chvilku po těch pádech si je schopna hned hrát a chová se zcela normálně.

Oba dva pády byly následkem nějaké situace zvenku. Neupadla z ničeho nic. Při tom prvním pádu to bylo po sporu se starší sestřičkou o hračku, rozzlobila se, a pak jí asi podklouzly nohy a spadla na záda. Ta druhá situace se stala na hřišti, docela dlouho dobu se točila pořád dokola, a pak se najednou rozběhla a spadla.

Naší doktorce zavolám hned v pondělí a poradím se s ní, ale ráda bych znala názor dalšího odborníka.

Co může být příčinou těchto jejich stavů?

Snad jsem to napsala srozumitelně.

Předem Vám děkuji za odpověď a přeji Vám pěkný den.

Dobrý den,

odpovídám se zpožděním, takže zřejmě už se potíže řeší.
Podle Vašeho popisu mechanismu vzniku potíží usuzuji na afektivní záchvat, tj. batole se rozruší, pláče nebo se zlobí a následně se nemůže nadechnout. Vzniklá apnoe (bezdeší) může vést až ke krátké ztrátě vědomí. V každém případě doporučuji holčičku vyšetřit - pediatricky, včetně rozboru krve , neurologicky k vyloučení epilepsie , kardiologicky k vyloučení srdeční vady, ap.


Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová