Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Zavádění mléčných výrobků při ABKM. Poradíte, prosím?

Zodpovězené
7. lis 2020

Dobrý den, paní doktorko,

mám roční dcerku (9,5 kg), která má ABKM. Nyní, v roce, jsme dle rady paní doktory začaly zavádět mléčnou složku..začaly jsme přepuštěným máslem, to bylo v pořádku bez jakékoliv reakce. Poté jsem začala přidávat trošku másla do příkrmů a od té doby má malá zelenou stolici, nebo částečně (jeden bobek zelený, jeden "normální) a vždy večer před spaním se kroutí, tlačí, dokud si neprdne, pak většinou usne.

Jiné problémy ale nemá (žádný hlen ve stolici, žádné kožní projevy). Chtěla bych vědět Váš názor, zda se i nadále může jednat o projevy alergie nebo zda si třeba střeva zvykají na novou potravinu (bylo by vhodné je v tomto případě podpořit probiotiky?).

Případně, jaký byste zvolila další postup.

Dcerka je na UM (2x denně Nutrilon Allergy Care Syneo), jinak jí běžná jídla úměrná věku - ovoce, zelenina, nekořeněná jídla.

Mockrát děkuji.

Dobrý den,

ano, břišní dyskomfort a změnu stolice bych přisoudila změně v jídelníčku.
Jestliže to dcerku zatěžuje, tak bych se do zavádění mléčných výrobků nenutila a odložila jej (např. o 6 měsíců). Aktuálně mléčnou dávku dcerka má (2x denně hydrolyzát N - AC), plnou kojeneckou, resp. batolecí stravu též.
Probiotika jsou vhodná, zejména při vystupňování potíží - plynatost, řídká stolice, zelená stolice.


Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová