Zvracení a průjem. Souvisí to stále s virózou nebo je jiná příčina např. alergie, reflux?

Zodpovězené
9. led 2020

Dobrý den,

řeším teď se synem (2 roky a 3 měsíce) problém průjmu a zvracení. Zvrací mi už týden, vždy jen v noci. Přes den má tak 3 - 4x průjem - vyloženě voda nebo trošku kaše. Střevní chřipku jsme chytli od mých bratrů (synových strýců) a prošli jsme tím doma všichni, včetně tříměsíční dcery, ale u všech trvala 3 maximálně 4 dny.
Syn poprvé zvracel a měl průjem už 28.12., jeden den. Byl na dietě a další dny už byl v pořádku. Zvracení a průjem se však vrátil. Vzhledem k tomu, že se mi už synovo zvracení nepozdávalo, zašli jsme k pediatričce, bohužel tam byl záskok (paní doktorce moc nevěřím, mám k tomu své důvody). Ta nám nařídila, že mám synovi dávat jen čaj po lžičkách a nedávat mu jíst VŮBEC nic.
Moč a crp měl v pořádku, udělala mu výtěr ze zadečku, výsledky ale prý budou až v pondělí.

Má otázka tedy zní, zda celé problémy stále mohou souviset s virózou (dceři byly dělané výtěry a údajně to bylo virového původu), nebo by bylo lepší hledat problém jinde?
Mohla by se tímto způsobem projevovat alergie na lepek? Nebo reflux, když zvrací jen v noci?

Jako miminko mi hodně zvracel. MM jsme zahušťovali Nutritonem.
Jsem už v koncích. Syn mi tu plakal hlady, tudíž jsem dr. neposlechla a dala mu suchary a později uvařené brambory. Hladovění mi přišlo kruté a dvouletému dítěti těžko vysvětlím, že jíst nesmí, když už hlady brečí. On totiž navzdory průjmu a zvracení má stále chuť k jídlu. Už týden jí jen pečivo a suchary, přesto zvracení a průjem trvá. Dnes dr. řekla, že pokud bude zvracet znovu (při té její drastické dietě - dle mého ne dieta, ale hladovění, když nesmí nic než čaj), pošle nás zítra do nemocnice.

Co byste prosím dělala Vy? Nějaké vyšetření, které nás nejspíše čeká? Mám už strach.

Moc děkuji za odpověď.

Dobrý den,

podle Vašeho popisu to opravdu vypadá na virovou gastroenteritis, tj. střevní virózu. Někdy je její průběh zdlouhavý a vlnovitý. A může se opět aktivovat reflux, který měl Váš chlapeček v kojeneckém věku.
Doporučila bych šetřící dietu - zejména na bázi vařené rýže nebo rýžové kaše, která nedráždí žaludek, zahustí stolici a má i antirefluxní účinek. Na noc však hocha nekrmte, aby se žaludek nedráždil. Uložte jej do zvýšené polohy, podávejte mu po doušcích studenou až ledovou minerálku bez bublin nebo černý čaj (lehce oslazený), ideálně i Kulíšek.
3 - 4 průjmovité stolice denně nejsou zásadní problém, obzvlášt', když nález v moči byl v pořádku, nebyly v ní známky dehydratace.
Při trvání zvracení doporučuji opakovat vyšetření moči a event. vyšetření krve, včetně pankreatických amyláz.

Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová