Zvracení u 6letého dítěte. Jak tomu předcházet?

Zodpovězené
25. čer 2020

Dobrý den,

dcera (necelých 6 let) přibližně 5x za rok zvrací. Většinou se jedná jen o jednorázové zvracení, které jí velmi uleví od bolesti, držíme pak dietu a za den je v pořádku. Nikdy nemá průjem. Přisuzuji to většinou tomu, že něco nevhodného snědla. Musíme ji hlídat hlavně na oslavách, aby se nepřecpala vším možným a neměla pak tyto potíže. Není to ten typ, který sní vše možné a nic mu není.
Nyní jsme ale s gastroenteritidou skončily v nemocnici na kapačkách. Nyní jsme doma a dodržujeme všechna dietní doporučení. Dcera se zdá být v pořádku.

Pak doktor v nemocnici mi řekl, že takové "jednorázové" zvracení u dětí je poměrně běžné.

Dá se tomu ale nějak předejít třeba změnou stravy?

Mohlo by se jednat i o nějakou alergickou reakci?

Může dítě dlouhodobě užívat laktobacily nebo probiotika?

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

děti často zvrací při nevhodné stravě i v úvodu běžných nemocí. Je to "odlehčovací " projev, kdy se tělo zbaví zbytků, které jej zatěžují. Není to nic závažného a při správném režimu (dieta, zavodnění) se stav upraví. Některé děti, zřejmě i Vaše dcerka, mají takovéto zvracení více v pohotovosti a reagují na přetížení rychleji, než děti jiné.
Při gastroenteritidě, např. rotavirového původu, je situace jiná, jedná se o stav, kdy zvracení a průjem může vést k dehydrataci. Někdy se řeší zavodnění kapačkou, za hospitalitace.
ad 1. dotaz - strava by měla být zdravá, racionální, bez excesů (vyloučit sladkosti, smažené, šumivé nápoje, atd.)
ad 2. nemyslím, nezdá se mi to jako jediný projev potravinové alergie
ad 3. ano, může

Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová