Dům ve SVM. Jak je to s dědictvím?

Zodpovězené
31. črc 2019

Dobrý den,

prosím o radu.

S manželem máme na hypotéku dům ve společném vlastnictví manželů. Manžel je hlavní žadatel o hypotéku, takže musí mít i životní pojištění - je přímo součástí hypotéky. Pokud by zemřel, pojišťovna doplatí bance zbytek hypotéky.

Pokud by se tak stalo, co bude dál?

Dům bude můj nebo hrozí, že se budu muset dohadovat s manželovými rodiči o nějaká dědická práva? Žádné děti nemáme.

Ráda bych toto věděla, abychom případně nechali sepsat poslední vůli, kde si dům navzájem odkážeme - pokud je to nutné. Ale doufám, že když je dům SVM, tak by měl automaticky připadnout mně.

Děkuji za odpověď!

Dobrý den,

pokud máte dům ve SJM (společné jmění manželů), tak v 1. dědické skupině mají dědit manželka a děti. Tím, že děti nemáte, tak přecházíte do 2. dědické skupiny, kde se manželova polovina domů rozděluje mezi rodiče a manželku. Přičemž manželce musí připadnout minimálně půlka a druhá půlka se rozdělí mezi rodiče.

V případě, že manžel chce, aby celá jeho polovina domu připadla Vám, tak je opravdu potřeba sepsat poslední vůli.

S pozdravem
Michaela Urbanczyková
email: michaela.urbanczykova@partners.cz
tel.: 734 207 972