Kam investovat volné prostředky?

Zodpovězené
14. zář 2021

Dobrý den,

chtěla bych se s Vámi poradit ohledně toho, kam investovat volné prostředky. Téměř všechny finance mám stále na běžném účtu a nejsem schopná se rozhodnout, kam je investovat tak, aby došlo alespoň k nějakému zhodnocení. Mám založené stavební spoření, tam posílám 20 tis. Kč ročně, pak mám penzijní pojištění, kam posílám 1000 Kč/měsíčne, a pak mám také investiční životní pojištění u KB (Vital Invest), kam jsem před lety investovala 70 tis. Kč s tím, že je zaručené zhodnocení 2 %. Nicméně 2 % mi strhli jako poplatek v začátku a hned po roce šel výnos z 2 % rapidně dolů, takže ke zhodnocení téměř nedochází.

Nyní bych chtěla investovat cca 500-700 tis. Kč, jsem spíše konzervativní investor a stačil by mi nižší, ale "jistý" výnos. Přemýšlela jsem o investování do fondů KB (Amundi), ale nevím, který vybrat a zda je to správná volba, příp. jsem uvažovala o nákupu zlata nebo dluhopisů, nicméně vůbec nevím, jak na to a hlavně, zda je to dobrá volba. Jelikož se jedná o poměrně vysokou částku, nechtěla bych udělat chybu, ale tu největší už samozřejmě dělám tím, že peníze nechávám léta na běžném účtu, kde dochází k jejich znehodnocení.

Budu Vám vděčná za jakoukoli radu.

Děkuji a pěkný den.

Dobrý den,

chválím Vás za to, že nad tím přemýšlíte. Nechávat peníze na běžném účtu není dobrý nápad. Spousta klientů si myslí, že peníze na běžném účtu jsou jistota, ale jediná jistota je, že vaše peníze budou jenom ztrácet hodnotu. Dnes je inflace na hodnotě 4,1% --> můžete se podívat na stránky České národní banky. Takže pokud chcete alespoň uchovat hodnotu svých úspor a nepřicházet o ně, tak musíte hledat investiční nástroje s výnosem minimálně ve výši inflace a to 4,1%. Jeden z konzervativnějších nástrojů mohou být různé nemovitostní fondy, které participují na výnosech z nájmů.

Vzhledem k tomu co píšete a máte již dnes sjednáno, tak je určitě lepší probrat Vaši situaci, zkušenosti, možnosti telefonicky nebo osobně. Pokud bych měl jen tak bez nějakých dalších znalostí něco poradit, tak stavební spoření při vkladu 20.000 Kč/rok smysl dává, pokud spořím 6 let, čím déle stavební spoření nechávám, tak se snižuje efektivní výnos a je lepší naspořené peníze přesunout například do nemovitostních/dluhopisových/smíšených fondů. U penze je 1.000 Kč v pořádku, pokud nechcete využívat daňové úlevy. Pokud ano, tak je možné platbu zvednout až na 3.000 Kč. Na 1.000 Kč dostanete 230 Kč státního příspěvku a na platbu 2.000 Kč daňovou úlevu a získáte tak další 3.600 Kč/rok. KB Vital určitě smysl nedává, je to produkt, který jsou tlačeni prodávat bankéři KB, ale klientovi ve většině případů nic nepřinese a vzhledem k různým garancím nepřekoná ani inflaci. Pokud chci investovat, tak musím investovat přes investiční společnost a ne přes životní pojišťovnu.

Pokud se ptáte na fondy, tak bych se díval například na:
nemovitostní fond - Trigea nemovitostní fond - www.trigea.cz
smíšený fond - First Eagle Amundi International Fund CZK
akciový (zde by mělo jít alespoň část portfolia) - Schroder Global Climate Change Equity (USD)

Abych Vám byl schopný ale opravdu přesně poradit, tak bych potřeboval vědět mnohem více informací jako je Váš investiční horizont, zkušenosti, rizikovost a spoustu dalších informací. Pokud byste to chtěla probrat, tak klidně zavolejte nebo napište.

S pozdravem
Ing. Zdeněk Hromek
zdenek.hromek@partners.cz