Úroková sazba hypotéky. Jaké sazby výhledově předpokládat? Co je "standardem" u hypoték?

Zodpovězené
22. lis 2021

Dobrý den,

ráda bych se prosím poradila. Končí nám příštím rokem 5letá fixace. Máme úrokovou sazbu velice dobrou pod 2 %. Nyní máme obavy, jak se úrokové sazby budou pohybovat, proto už jsme kontaktovali stávající banku. Ta nám nabídla 5letou a 7letou fixaci. Nyní nevíme, jak se rozhodnout, ani nemáme přehled, jak se úrokové sazby pohybovaly v minulosti až na "výjimečné" roky 2016-2017, kdy sazby klesly na minimální hranici.

Jaké sazby výhledově předpokládat?

Co je "standardem" u hypoték?

Velice děkuji za každou radu.

Dobrý den,

úroková sazba pod 2 % je dobrá úroková sazba a vzhledem k tomu, jak se k nastavování centrálních úrokových sazeb staví Česká národní banka, tak v současné době nabídku kolem 2 % nedostanete od žádné banky, dokonce už ani kolem 3 %. Aktuálně se blížíme spíše ke 4 % v rámci základních úrokových sazeb bank pro hypotéky. Co se týče historických úrokových sazeb, tak záleží jak moc do minulosti se chceme dívat, nicméně historicky hypotéky byly s úrokem i podstatně výše, než jak je tomu dnes. Váš dotaz je obecný a není z něj jasné, jakou nabídku jste dostali, proto to lze těžko posoudit. Nicméně pokud je nabídka dobrá (dejme tomu 3,5 % bez dalších nákladů), tak bych zafixoval a klidně na 7 let. Pokud dobrá není, tak bych volil jinou banku a refinancoval tam. Poslední možností je vyčkat, zda nepůjdou sazby příští rok dolů, což je teoreticky možné, ale nic tomu zatím nenasvědčuje.

Ing. Martin Sládek
martin.sladek@partners.cz