Zpoplatněná registrace. Je platba vymahatelná?

Zodpovězené
27. zář 2019

Dobrý den všem,

na začátku července jsem se zajímala o jeden inzerát. Byl to dům v dražbě, kde po rozkliknutí odkazu se člověk dostal na aukční portál. Nikde nebyly konkrétní informace k domu. Například znalecký posudek a dražební vyhláška, a tak jsem psala přímo tomu portálu o více informací. Obratem mi přišel email - pro více informaci je nutná registrace na našem portálu a poté vám zašleme potřebné dokumenty. Celý email vyzněl tak, že je registrace nezávazná, nic nenasvědčovalo nějakému podvodu - a to jsem na tyto věci opatrná. Registraci jsem potvrdila, do emailu přišly dokumenty. Já jsem se pak rozhodla, že nemám zájem nemovitost dražit, a tím jsem to celé uzavřela, alespoň jsem si myslela.

Teď v týdnu mi přišel email, že jsem registrací souhlasila s podmínkami a využitím jejich služeb jsem povinna zaplatit poplatek 5 000 Kč. Faktura přišla po více jak dvou měsících od poskytnutí „služby“ s tím že mám týden na zaplacení. Což je samo o sobě nehorázné a nevím, zda vůbec legální. Asi jo..

Ověřovala jsem ty podmínky, opravdu je to tam napsané. Ovšem při registraci jsem nikde nic neodklikla, pouze jsem klikla na registrovat. Bohužel teď jsem si všimla že nad tlačítkem registrace je malá poznámka, že registrací souhlasím s aukčními podmínkami. (Kde je po rozkliknutí odkazu poplatek uveden).

Přijde mi to jako dost nemorální jednání, ale taky moje chyba, že nečtu podmínky.

ČOI se vyjádřila tak, že něco tak zásadního, jako je cena za služby, nemůže být uvedeno pouze v obchodních podmínkách…

Jsem v kontaktu s několika podvedenými, kteří se vyjádřili tak, že platit nic nebudou. Jeden z nich dal i stížnost ČOI a ta rozhodla v jeho prospěch.

Jenomže já tu teď stojím před rozhodnutím zaplatit a očekávat žalobu nebo soud a vymáhání částky ( a to nejspíš i s nějakými sankcemi za prodlení splácení???) a nebo zaplatit 5 tisíc (což 2 měsíce před porodem se opravdu hodí) a být jakž takž v klidu.

Je zaplacení vymahatelné?

Potřebuji poradit. Děkuji moc ☹

Dobrý den,

nemůžeme Vám poskytnout právní radu, doporučuji se tedy obrátit na advokáta, aby Vás v celém případu zastupoval. Ze zkušeností, které máme doporučuji určitě řešit s ČOI a advokátem. Nemůžeme poradit ani z toho pohledu, zda máte zaplatit. Aukční portál se Vás může snažit pouze zastrašit, že to po Vás bude vymáhat, ale samozřejmě se může stát, že tyto kroky zahájí a pak se dostanete do soudních sporů.

Opravdu doporučuji obrátit se na advokáta, aby Vás zastupoval.

S pozdravem

Zdeněk Hromek
tel: 736701225