Odstavení kojeného dítěte v půl roce z důvodu zdraví matky. Mám jiné možnosti?

Zodpovězené
16. dub 2019

Dobrý den,

mám čerstvě šestiměsíční holčičku. Na začátku bylo kojení trochu boj, měla opravdu nepříjemné koliky. Asi ve třech měsících se vše upravilo, krásně prospívá, je to smíšek.

Ale já na tom nejsem zdravotně nejlépe. Fyzioterapeut mi sdělil, že dokud budu kojit, problémy s klouby se u mne nezlepší (nenašli jsme preparát/doplněk stravy pro podporu kloubů, který bych s kojením mohla užívat). Měla jsem i před těhotenstvím velkou hypermobilitu kloubů, pár týdnů před porodem silné bolesti všech kloubů, že jsem nebyla schopná pohybu. Po porodu se to lehce zlepšilo, ale nyní každým týdnem pociťuji zhoršení. Mám doma ještě jednoho skřítečka, takže pohyb je pro mne prostě nezbytný. Už tři týdny dceři dávám zeleninu, k jídlu se má velmi hezky. Chci se zeptat, jak bych nejméně bolestně mohla přejít na umělé mléko + příkrmy, případně zda je nějaké řešení, jak ponechat kojení, ale nedohnat moje zdraví na hranici nesnesitelné bolesti?

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

na Vaši otázku je velmi, velmi složité odpovědět. Kojení by normálně nemělo zdravou ženu nijak zásadně zatěžovat. Pokud se však objeví potíže, je obtížné říci, zda je právě kojení důvodem jejich závažnosti. Pokud je odborník ochotný a dostatečně vzdělaný, zpravidla dokáže najít i vhodnou medikaci. Z Vašeho dotazu je však jasné, že jste už zkoušela vše možné i nemožné (řešila jste i s ortopedem?). Bude tedy nutné najít kompromis - (letadlové pravidlo = je třeba zachránit nejdříve matku, aby se mohla adekvátně postarat o dítě/děti). Zkuste kojení např postupně omezit a nahradit příkrmem, případně umělým mlékem (už bych nedávala lahvičku, ale zkusila bych nabídnout obyčejný hranek s pítkem), pokud dcera o jídlo jeví zájem, mohlo by to jít snadno. Kojení si ponechte např na ráno či na večer. Rychlost, s jakou budete postupovat, zvolte sama, nicméně je důležité, aby miminko mělo ještě min. do 1 roku dostatek mléčných dávek (ať už MM nebo UM).

Uvidíte, jak se bude vyvíjet Vaše zdraví, zda bude možné si ponechat kojení takto omezeně (a zda dcera bude ochotná se kojit), nebo zda bude nutné zcela odstavit.

A ještě - jste skvělá, že vůbec takto dlouho kojíte.
Gratuluji.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová