Podezření na ABKM u 4m. kojence. Mám kojit dál?

Zodpovězené
15. bře 2021

Dobrý den, paní Jakubová,

nejprve bych Vám chtěla poděkovat za moc milou odpověď na mojí otázku viz. https://www.modrykonik.cz/ask-an-expert/odborna....

Ve zkratce, jak to dopadlo: Syn nakonec nepřibíral a ukázalo se, že příčinou celého problému je, že byl moc slabý a ačkoli byl pořád na prsu, nedokázal si vytáhnout dost mléka. Dostali jsme u doktorky příkrm pro předčasně narozené děti, nicméně jsem věděla, že mám mléka dost a odmítla ho. Měsíc jsem odsávala mléko a krmila ho přes stříkačku po 3 hodinách + ho mezitím dávala na prso. Poté jsem pomalu přešla ke kojení a nyní je plně kojený. Byla jsem na sebe pyšná, že jsme to zvládli, ale nyní máme opět problém.

Posledních 14 dní se ve stolici občas objevuje krev, asi také hlen. Stolice je někdy úplně zelená. Synovi jsou nyní 4 měsíce, váží 4,8 kg (porodní váha 2,1 kg) a přibírá pěkně (160-170 g týdně). V podstatě od narození ho ale celé noci bolí bříško, chudák břečí, tlačí, nakonec se vykadí. Poslední dobou je to asi ještě horší. Stolici má 5-8x denně. Mám podezření na ABKM. Od včerejška jsem začala dávat laktobacily a byli jsme na výtěru z konečníku (výsledek zatím nevím). Pokud se problém po probiotikách nezlepší, budu asi muset zkusit bezmléčnou dietu, což je poměrně náročné a výsledek se nemusí dostavit.

Chtěla bych se s Vámi poradit, jestli je vhodné pokračovat v kojení, pokud by krev ve stolici přetrvávala. Mám obavu, že přínos kojení bude menší než problém s neustále podrážděným střevem z alergie. Kojit bych určitě chtěla, udělala jsem proto už hodně, tak jsem z toho nyní smutná.

Máte zkušenost, že by se případná alergie mohla srovnat po tom 6. měsíci s příkrmy?

Není vhodné začít příp. v tomto případě s příkrmy dříve?

Problém budu určitě konzultovat také s naší pediatričkou, ta je však nyní nemocná a zastupující lékař mi zatím neodpověděl. Mám ale pocit, že pro doktorku je jednodušší říct, ať přejdeme na umělou stravu.

Mnohokrát děkuji a omlouvám se za delší příspevěk.

Dobrý den,

především před Vámi smekám, jak jste počáteční potíže zvládla a dosáhla plného kojení. Příznaky, které popisujete opravdu ukazují k ABKM, u předčasně narozených dětí to není nic raritního a i donošené děti se s nesnášenlivostí bílkoviny kravského mléka potkávají docela často. Opravdu miminku pomůžete bezmléčnou dietou. Většinou se efekt dostaví poměrně brzy. Rozhodně doporučuji nadále kojit. I s příkrmem byste musela přistoupit k HA příkrmu, navíc byste však miminko připravila o další drahocené látky v mateřském mléce.

Co je dobrou zprávou - nesnášenlivost se časem zpravidla snižuje a většina dětí se za několik měsíců této nesnášenlivosti úplně zbaví.
Ohledně diety Vás odkážu na poradnu s bezmléčnou dietou zde na Koníku, dostanete různé tipy apod., většinou nebývají tak velké problémy, pokud konzumujete zakysané výrobky (jogurty apod. tedy často možné jsou). Zkrátka vyzkoušejte.
Vaše miminko má zkrátka trávicí trakt ještě velmi citlivý, nezralý a jen postupně si zvyká. Buďte trpělivá, zkuste si upravit jídelníček a výsledek by se měl brzy dostavit.

Moc a moc držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová