Předává se dítěti vitamín D3 přes mateřské mléko?

1. led 2019
Dobrý den,

mám týdenní miminko, narozené o více než tři týdny dříve, momentální váha 2800g. Bohužel jsem vypozorovala, že klasické kapky vit. D3 (u nás Oleovit - 1kapka=400IE, dávkování 2kapky denně) způsobují maličkému bolesti bříška. Začetla jsem se do této tématiky a našla informace, že pokud maminka přijímá minimálně 5000IE D3 denně, není třeba vitamín děťátku dodávat, protože dostatek získává přes maminku-mateřské mléko. Je to pravda? Mohu takto zajistit dostatečný přísun D3? Samozřejmě nehodlám experimentovat se zdravím syna, proto hledám odborné názory k tomuto tématu.

Předem děkuji za odpověď a objasnění.
Hodně štěstí a úspěchů v novém roce přeje Tina
Dobrý den.

Musím přiznat, že jde o velmi odborný dotaz a obávám se, že takto podrobně jsem se danou problematikou nikdy nezabývala. Je však pravda, že v praxi jsem se několikrát setkala se situací, že kapky vitamínu D (předpokládám Vigantol?) způsobovaly bolení bříška. Mateřské mléko obsahuje vitamín D, ale nelze říci jaké množství. MM se tvoří individuálně dle potřeb dítěte. Dvě ženy, které rodily ve stejný den tak mohou mít ve složení MM rozdíly. Obávám se, že nelze ani zodpovědně říci, že pokud matka bere vitamín v určité dávce, tak se do MM dostane dostatečné množství.

Doporučuji samozřejmě dostatečný pobyt na slunečním světle a právě pro stávající zimní zatažené počasí bych přece jen doporučila alespoň občasné podání kapek.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová
Polož anonymní otázku

Sem začni psát odpověď...

Odešli