Adenomyóza. Co to znamená?

Zodpovězené
31. črc 2023

Dobrý den,

dnes jsem byla v Caru na prvním ultrazvuku - bylo mi potvrzeno těhotenství, ultrazvuk odpovídá 6+3tt, AS+. Dále mám ve zprávě uvedeno, ztluštěna ps-adenomyóza s otazníkem? Ovaria bil. po stimulaci s ČL. Vůbec nevím, co to pro mě znamená.

Neohrožuje to nějak těhotenství?

V minulosti mě na to nikdy lékaři neupozornili. Je možné, že se mi to udělalo až nyní po dalším 3. IVF? Co to znamená?

Moc se o miminko bojím, prošla jsem si 2 ztrátami ve 41. tt a v 14. tt. Paní doktorka mi nic neřekla, četla jsem to až doma ve zprávě, proto jsem se jí na to nezeptala.

Moc děkuji za odpověď.

Dobrý den,

adenomyóza je termín označující tzv. vnitřní endometriózu, kdy se částečně děložní sliznice dostávají do děložní svaloviny. Může se projevovat bolestmi při menstruaci, silnějším krvácením, bolestmi v podbřišku nebo při styku. Má se za to, že může přispívat k problémům s otěhotněním, ale úplně jednoznačné to není. Diagnostika je možná právě pomocí ultrazvuku, ale úplně přesné a jednoduché to není.

Určitě teď, když jste těhotná, se tím nijak nestresujte! Těhotenství určitě bude (vzhledem k Vaší anamnéze) pečlivě sledované a při další kontrole u paní doktorky (která zná Váš zdravotní stav a anamnézu) to s ní proberte, zda to konkrétně pro Vás něco znamená a jak bude těhotenství hlídané.

Přeji Vám hezký den,

MUDr. Martin Hynek

gynekolog-porodník, klinický genetik
www.gynfem.cz
www.cfm.gynpor.cz