Dvojčata - velikost bříška. Proč tomu tak je? Mohu to nějak ovlivnit?

Zodpovězené
8. únor 2023

Dobrý den,

při kontrolním utz ve 25. týdnu bylo zjištěno, že miminko A má malé bříško. Celkově je menší oproti B, ale jinak by mělo být v normě.

Chci se zeptat, proč tomu tak je a co mohu udělat pro to, aby bylo miminko A v pořádku, pokud to mohu nějak ovlivnit?

Doktorka mi k tomu řekla akorát, že se to stává a že když se trochu nezlepší, musely by děti ven. Byla jsem celkem vyděšená, a tak jsem se nezmohla zeptat přímo jí.

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

děkuji za Váš dotaz. Růst plodu v děloze je ovlivněn velkým množstvím faktorů. Hlavní podíl má na tom stav a funkce placenty. Bohužel jednoduše ovlivnit to nejde, jediná věc, která se doporučuje, je klidový režim. Příčiny se obvykle zjišťují obtížně a hlavní je sledovat růst plodu během častých kontrol, kontrolovat množství plodové vody a průtokové parametry v pupečníku a cévách hlavičky a bříška plodu. Pokud se růst zpomaluje a prohlubuje, nebo se přidávají další známky toho, že se miminku v děloze nedaří (klesá množství plodové vody nebo se zhoršují průtoky), bývá jediné řešení porodit a postarat se o miminko již po porodu.

Držím palce, ať je vše v pořádku!

Přeji Vám hezký den,

MUDr. Martin Hynek

gynekolog-porodník, klinický genetik
www.gynfem.cz
www.cfm.gynpor.cz