Echokardiografie - výsledek. Jak je možné, že by miminko mělo VCC?

Zodpovězené
21. kvě 2024

Dobrý den,

už jsem na pokraji sil. Na doporučení gynekologa jsem byla poslána na echokardiografii do Bratislavy. Jsem ve 22. tt. S předchozího vztahu mám i já i partner zdravé dítě. Nyní čekáme společné dítě, avšak na Echo zjistili tyto věci (přikládám foto zprávy).

V rodině nemáme žádná onemocnění, ani onemocnění srdce, takže si neumíme vysvětlit, jak by bylo možné to, co je ve zprávě napsáno, že maličké má VCC. Všechny testy na vrozené vady (2 zakladní testy) byly negativní.

Děkuji

Dobrý den,

děkuji za Váš dotaz. To mě mrzí, že u Vašeho miminka byla zjištěna srdeční vada. Bohužel, větší část vrozených vad se objeví "nově", tzn. že v rodině jsou všichni zdraví. Naprostá většina srdečních vad se právě zachytí až okolo 20.-22. týdne, kdy se dělá ultrazvukový screening zaměřený na orgánové vady. Je to jednak proto, že dříve je srdce plodu špatně hodnotitelné kvůli velikosti a jednak proto, že celá řada srdečních vad má svůj vývoj, tzn. daná vada se teprve projeví později.

U koarktace aorty je velmi typické, že se zachycuje později, protože zúžení aorty se vyvíjí postupně, často se tato vada zachycuje až ve třetím trimestru nebo až po porodu. Podstatné je porod směřovat do perinatologického centru s dostupností dětského kardiocentra, aby miminko mělo hned po porodu adekvátní péči.

Držím palce, ať vše zdárně proběhne!

Přeji Vám hezký den,

MUDr. Martin Hynek

gynekolog-porodník, klinický genetik
www.gynfem.cz
www.cfm.gynpor.cz