Hraniční NT 2,5 mm. Mohla bych Vás prosím požádat o vysvětlení a zkušenost s tímto výsledkem?

Zodpovězené
3. kvě 2022

Dobrý den, pane doktore,

na screeningu (13+2) vyšlo hraniční NT 2,5 mm. V 17. tt jsem objednaná na kontrolní utz. Ostatní hodnoty jsou v pořádku, upravené riziko 1:4578.

Samozřejmě mám z hraniční hodnoty obavu.

Mohla bych Vás prosím požádat o vysvětlení a zkušenost s tímto výsledkem?

Velmi Vám děkuji za Váš čas a přeji pěkný den.

Dobrý den,

děkuji za Váš dotaz. Hodnota NT 2,5 mm pro týden 13+2 je, jak píšete, na horní hranici. Samo o sobě tato hodnota má omezený význam. Důležité je, že i přesto Vám riziko pro T21 vyšlo velmi nízké (1:4578) a v tom je tato hodnota započítaná. Obvykle se právě doporučí podrobný ultrazvuk v 20. - 22. týdnu včetně kontroly srdce plodu a navíc i podobná kontrola v 17. týdnu. Popř. lze zvážit NIPT testy nebo pokud byste chtěla maximální ujištění, pak i odběr plodové vody (ale riziko komplikací by bylo určitě vyšší než případný přínos).

Přeji Vám hezký den,

MUDr. Martin Hynek

gynekolog-porodník, klinický genetik
www.gynfem.cz
www.cfm.gynpor.cz